Почетна > Нови Сад

Нови Сад Новосадске приче

Назив које улице у Новом Саду суграђани најчешће погрешно изговарају?

Иако Нови Сад није велик, многи Новосађани не знају баш сва имена улица широм града. Ипак, за ову улицу сви су чули, само што је једино, можда никада, нису правилно ословили. Да ли сте се икада запитали која је то улица чије име изнова измиче језику?
Фото: Wikimedia Commons/Павле Симић – Из српског устанка: Хаџи Ђеро и Хаџи Рувиме

Колико пута сте чули да неко помиње улицу „Хаџи Руминова“ или можда „Хаџи Рувинова“? Заправо, име те улице је Хаџи Рувимова, иако се то често изговара погрешно.

Хаџи Рувим, чији је право име било Рафаило Нешковић, рођен је у Бабиној Луци, недалеко од Ваљева. Његово образовање је процветало у манастиру Докмир и манастирима Фрушке горе, да би напослетку постао део монашког живота у Сремским Карловцима.

Након смрти своје супруге, Рафаило се замонашио и добио име Рувим, по којем га данас памтимо. Али префикс „Хаџи“ је добио тек по повратку са хаџилука, ходочашћа, из Јерусалима 1785. године.

Хаџи Рувим је игуманирао у манастиру Вољавча, који су касније спалили Турци. Такође је боравио у Великој Ремети на Фрушкој гори, као и у манастиру Боговађи.
Фото: Градске инфо

Али, оно по чему је Хаџи Рувим остао упамћен су догађаји везани за Први српски устанак, у којима је и сам учествовао. Био је део чувене Сече кнезова, али је судбина имала другачије планове за њега.

Наиме, информација је стигла до Хаџи Рувима да су одређени кнезови ухваћени током припрема за Сечу кнезова. Уместо да се склони, Рувим је кренуо у Београд како би помогао својим колегама. Нажалост, Турци су га ухватили и бацили у тамницу.

Његово мучење и погубљење су постали симбол отпора. Без обзира на тортуре, Хаџи Рувим није издао своје саборце нити одао било какве информације. Погубљен је заједно са још око 70 истакнутих Срба у јануару 1804. године.

Али Хаџи Рувим није био само свештеник и борац за слободу. Иза тог имена крио се и уметник. У слободно време, Рувим је био сликар и резбар. Његово дело укључује заветни крст из 1799. године, израђен од крушковог дрвета, са прецизно израђеним приказима 12 Великих празника.

Његова уметничка вредност није стала само на крсту. Хаџи Рувим је такође допринео илустрацијама многих књига.

Тако да, када следећи пут прошетате Хаџи Рувимовом улицом, сетите се човека који је оставио траг не само као свештеник и борац, већ и као уметник који је кроз своје дело и живот храбро корачао ка слободи и истини.

Novi Sad se gradi: počela četvrta faza kompletne rekonstrukcije Bulevara oslobođenja (FOTO/VIDEO)

Преузмите андроид апликацију.