Савремени начин живота који сви усвајамо није створен за то да будемо сами са собом и не дозвољава нам право време да застанемо и размислимо.
Овај недостатак тренутака (само) размишљања очигледно има штетне последице на наш ум и, уопште, на наш животни стил.
Наш мозак је увек уморан, под притиском и никада нема прилику да стане да се одмори и напуни.
То доводи до бржег пропадања са очигледним потешкоћама у концентрацији, губитком памћења, умором, депресијом и, на крају, повећаним ризиком од развоја деменције и других неуродегенеративних болести, показало је истраживање спроведено пре неколико година.
Шта онда чинити?
Неопходно је успорити, а понекад и стати, да бисмо сачували здравље нашег мозга, али и уживали у квалитетнијем животу са свих страна.
Научите да не мислите
Било би јако лепо када би мозак имао прекидач који би могао да се „искључи“ да бисмо могли мирно да се одморимо, али то није тако једноставно: чак и у слободно време или док спавамо, мозак наставља да ради у позадини и умори се.
Да би наш одмор био заиста ефикасан, морамо научити свој мозак да престане да размишља. Како?
Постоји много стратегија. Пре свега, можемо да покушамо да практикујемо медитацију: бројне студије су показале да је неколико минута ове праксе дневно довољно за велике користи за тело и ум.
Медитирати пре свега значи испразнити ум од мисли и брига, фокусирајући се само на садашње сензације.
У почетку може изгледати немогуће за вежбање, јер ће нас увек „ометати“ наше мисли, али уз мало вежбе научићемо да уживамо у овој унутрашњој тишини и да ценимо њене предности.
Још једна пракса која нам омогућава да „испразнимо ум” и побегнемо од мисли је вођење дневника: о активностима које се свакодневно спроводе, записивање брига и ствари које нас муче или чак само стављање мисли и импулса на папир може много помоћи да се бити концентрисанији и фокусиранији.
Последњи савет који можемо предложити да ослободите свој ум је да вежбате период дигиталне детоксикације, односно да се на неко време удаљите од електронских уређаја и друштвених медија, можда понављајући ову праксу с времена на време.
Када смо смиренији и више укорењени у садашњем тренутку, то нам омогућава да јасно проценимо предности и недостатке одређене ситуације и донесемо мудрије одлуке.
Свака одлука, чак и најмања, има тежину на нашем мозгу у смислу умора и потрошње енергије. Ограничавање броја одлука које треба донети, допуштање тренутака „празнине“ омогућиће нам да доносимо све боље одлуке за ствари које су заиста важне.
Ovo su korisni saveti kako da lakše i brže savladate anksioznost
Преузмите андроид апликацију.