Градоначелник Нагасакија Широ Сузуки данас је, на церемонији поводом обележавања 78. годишњице напада атомском бомбом на тај јапански град, позвао све нације које поседују нуклеарно оружје да покажу храброст и престану да се ослањају на принцип нуклеарног одвраћања.
Он је, такође, позвао јапанску владу да ратификује Уговор о забрани нуклеарног оружја што је пре могуће.
Сузуки је на скупу прочитао Декларацију о миру, у којој је критиковао принцип нуклеарног одвраћања, који је поново потврђен на самиту Г7 одржаном у мају ове године у Хирошими.
Он је истакао да земље са нуклеарним наоружањем и државе које су под њиховим „нуклеарним кишобраном“ треба да „покажу храброст и донесу одлуку да се ослободе зависности од (принципа) нуклеарног одвраћања“.
Поводом појачаних нуклеарних напетости и таквих претњи упућених током рата у Украјини, Сузуки је рекао да Русија „није једина држава која представља ризик од нуклеарног одвраћања“.
„Претње Русије да ће употребити нуклеарно оружје и потези других нуклеарних држава да убрзају своју зависност од таквог оружја приморавају нас да се запитамо шта би се десило ако би сада избио нуклеарни рат“, рекао је Сузуки.
Због најављеног тајфуна, церемонија у конференцијском центру у Нагасакију била је прва од 1963. године која је одржана у затвореном простору, а не у градском Парку мира који се налази у близини места где је експлодирала атомска бомба, објавио је Кјодо.
Влада тог града на југозападу Јапана одлучила је да обележавању не присуствују званичници, укључујући јапанског премијера Фумија Кишиду и међународне госте.
То је прва церемонија у Нагасакију којој није присуствовао јапански лидер од 1999. године.
Јапански премијер изјавио је у обраћању путем видео линка да ће Јапан, као председавајући Г7 и нестални члан Савета безбедности УН, наставити да води свет ка разоружању, и позвао на јединство у јачању и одржавању Уговора о неширењу нуклеарног оружја.
Кишида је истакао да ће Јапан наставити да поштује принципе да не поседује, не производи и не дозвољава уношење нуклеарног оружја.
Нуклеарни напад на Нагасаки 9. августа 1945. уследио је три дана након што је још једна атомска бомба бачена на Хирошиму у западном Јапану.
Процењује се да је до краја те године од последица напада преминуло 74.000 људи у том граду, а велики број људи трпео је последице до краја живота.
Минут ћутања одржан је у 11.02 сати када је амерички бомбардер бацио плутонијумску бомбу кодног назива „Дебели човек“ и која је експлодирала изнад лучког града.
Према подацима јапанске владе, до краја марта ове године било је 113.649 преживелих у нападима на Хирошиму и Нагасаки, што је за 5.346 мање у односу на претходну годину, а њихова просечна старост је била више од 85 година.
Igrač sa Floride osvojio džekpot od 1,58 milijardi na lutriji „Mega milions“
Преузмите андроид апликацију.