Извештаји о новим пословима о продаји француског оружја Индији и Катару најновији су знак да француска одбрамбена индустрија убрзава извоз, у тренутку када је извоз руског оружја опао због рата у Украјини, што доводи до спекулација да би Француска ускоро могла да постане други највећи светски извозник оружја, после Сједињених Држава, пише Франце 24.
Између 2018. и 2022. године, удео Француске у глобалној трговини оружјем порастао је на 11 одсто у поређењу са 7,1 одсто у претходном четворогодишњем периоду, према годишњем извештају Стокхолмског међународног института за истраживање мира (СИПРИ) објављеном у марту.
У истом периоду, руски удео у међународној трговини оружјем опао је са 22 на 16 одсто. Преглед поруџбина крајем прошле године до овог тренутка показује да ће се тај образац наставити.
Процена неизвршених поруџбина за највредније системе наоружања сугерише да Француска остварује добитке на руском тржишном уделу.
„Француска укупно има 210 борбених авиона тренутно наручених, док Русија има само 84. Ови бројеви се, наравно, могу променити, али указују на то да ће Француска сигурно остати велики извозник оружја“, рекао је Питер Веземан, аутор извештаја СИПРИ.
Уједињени Арапски Емирати су 3. децембра 2021. потписали рекордни уговор од 14 милијарди евра за 80 ратних авиона „рафал“ француске производње и обавезале се на милијарде евра у другим споразумима.
Разлози за пад продаје руског оружја су различити, иако су многи повезани са ратом у Украјини, а вишеструке рунде међународних санкција Русији су, такође, могле да утичу на њену способност да обезбеди материјале који су јој потребни за производњу оружја, подривајући њен извозни капацитет.
Извештаји са линија фронта у Украјини такође су нарушили репутацију наоружања произведеног у Русији, преноси француски ТВ канал.
Веземан наводи да су неки клијенти такође били разочарани руским производима последњих година, апострофирајући Индију која има вишедеценијске односе са руским добављачима.
„Индија није посебно задовољна оним што су добили, у техничком смислу, од Русије. Зато су се окренули Француској“, рекао је Веземан.
„Француски борбени авиони ‘рафал’ компаније ‘Дашаулт Авиатион’ одиграли су виталну улогу у недавном успеху Француске“, сматра Оливије Гра, генерални секретар ЕуроДефенсе-Франце, удружења цивилних и војних званичника са седиштем у Паризу.
Двомоторни млазњаци сада су у власништву Грчке, Катара, Индије и Египта, а ускоро се очекује да ће слетети у Хрватску, Индонезију и Уједињене Арапске Емирате.
Испоруке и поруџбине француских борбених авиона широм света достигле су скоро 500, што је око половине мање од његовог главног америчког конкурента, Ф-35 компаније Локхед Мартин.
Друге наруџбине су такође потенцијално у припреми. Колумбија се приближава уговору за 16 авиона, док Србија, традиционални клијент руске индустрије наоружања, тражи 12 авиона, пише Франс 24.
Са изузетком Грчке и Хрватске, Француска није успела да оствари значајне добитке на европском тржишту оружја упркос томе што је увоз оружја на континент значајно порастао од почетка рата у Украјини.
Цена акција „Дашаулт Авиатион“ скоро се удвостручила од фебруара 2022, када су Руси напали Украјину.
Упитан да ли француска индустрија наоружања има директну корист од рата у Украјини, Гра је рекао да је то „деликатно“ питање, напомињући да је пораст продаје француског наоружања резултат дуготрајне политике и претходи руској инвазији.
Француска је претекла Кину као трећи највећи светски извозник оружја 2021.
Извештај СИПРИ-а за 2022. је документовао да је војна индустрија Француске повећала продају за 59 одсто у претходних 10 година више него било која друга земља.
Гујон: Бити Србин није разлог за страх, већ разлог за радост и за понос
Преузмите андроид апликацију.