Србија може да постане регионални логистички центар компаније Алибаба за целу Европу.
Половином јула месеца један од најбогатијих људи НР Кине Џек Ма, власник Алибаба групе посетио је Београд. Тачан повод његовог доласка, као и са ким се састао, за сада није познат јавности. Можемо само да претпостаљамо.
Па, хајде да послажемо коцкице и видимо шта би то привукло једног од најбогатијег бизнисмена Азије у Србију?
Изградња регионалног логистичког центра у Европи:
Србија је на европском путу, поновио је председник Србије Александар Вучић више пута, а током последњих година изграђено је више од 500 километара аутопутева, а уз помоћ кредита из Кине брзом пругом се повезују Београд и Будимпешта. Такође, кредитом Европске уније брзом пругом повезују се Ниш и Београд. Ако знамо да је Солунска лука у власништву Кине, онда је проблем логистике – преноса пакета – решен. Међутим, потребно је и место где би се ти пакети примали, складиштили, разврставали и даље преносили.
И ту је Србија у предности у односу на друге државе регије, јер поред добрих саобраћајница и железнице има и нови регионални логистички дистрибутивни центар Поште Србије који има све што је потребно за примање, разврставање и слање пакета. Пошта Србије је имала више званичних разговора са представницима компаније Алибаба током последњих година, а министар привреде Момировић је у априлу обишао дистрибутивни центар Алибабе у Кини и тада изјавио: – посетили смо седиште компаније у Хангдзоу. Тамо сам представио потенцијале Србије када је реч о нашим производима и услугама, развијености ИКТ сектора. Тада смо разговарали о даљој сарадњи на пољу е-трговине и ја дубоко верујем да би сарадњом са компанијом Алибаба отворили нова врата за развој е-трговине у Србији.
Које су још предности Србије?
Споразум о слободној трговини између Србије и Кине
Током јула месеца завршени су разговори око текста Споразума о слободној трговини између Србије и Кине. На овај начин решава се проблем царине и оцарињења. Наш извоз у НР Кину расте. Он је 2012. године износио шест милиона долара, 2013. девет милиона, 2014. 14 милиона, а лане 1,3 милијарде долара”.
Кина је у последњих 10 година други највећи инвеститор у Србију. Кинеске компаније су инвестирале 4,2 милијарде евра у привреду наше земље. Заједнички се граде ауто-путеви, као и брза пруга Београд – Будимпешта.
Србија има “челичне” пријатељске односе са НР Кином, док ЕУ својим тврдим ставовима често шаље политички јаке поруке критикујући кинеско руководство и однос према људским правима. Не треба заборавити да је током пандемије управо НР Кина била прва земља која је помогла Србији, у почетку донирајући вакцине и тестове, и уз чију помоћ је саграђен институт Ватрено око.
Поред нових путева, брзе железнице, челичног пријатељства, раста привредне сарадње, шта су још предности Србије у односу на друге државе региона?
Србија је земља која је спремно ушла у четврту индустријску револуцију. Дигитализација иде убрзано, а широкопојасни интернет ће бити приступачан свима, чак и у најзабаченијим деловима државе. Улагање у образовање из области ИТ је значајно и велики број младих опредељује се за ове студије – значи, образована радна снага постоји и способна је да одговори на најзахтевније захтеве е-тржишта.
Највећа светска компанија за онлине осигурање Жонг Ан (ЗхонгАн), део Алибаба групе, отворила је канцеларију у Србији пре шест месеци, са циљем да покрије своје деловање у целој Европи, пренела је телевизија Блумберг Адриа. Пре три године у Србији је отворен и Хуавеј Центар за иновације и дигитални развој, чији задатак је и да помогне дигиталној трансформацији наше економије како би се лакше повезала са водећим светским компанијама.
Дакле, постоји заиста пуно добрих разлога, од техничке и кадровске опремљености, геополитичке позиције, и одличне сарадње и комуникације између два лидера, Вучића и Си Ђинпинга, да кинеска компанија Алибабаба отвори регионални логистички центар у Србији.
Отварањем логистичког центра у Србији, стручњаци кажу да би се дистрибуција пакета обављала брже, јер би се достава за европске државе скратила за 45 дана.
Остаје нам да у наредним данима видимо да ли све ове предности имају утицај на долазак Кинеског гиганта Алибабе у Србију.
Ministar Vučevića sastao se sa ruskim ambasadorom Bocan-Harčenkom
Преузмите андроид апликацију.