Финансијске институције су у прошлогодишњем пословању показале стабилност и на нивоу већине група активних институција забележен је позитиван резултат, објавила је Агенција за привредне регистре (АПР) и навела да су банке, као главни носиоци финансијског система, оствариле позитиван резултат од 87,76 милијарди динара, што је за 77,9 одсто више него пре годину дана.
Настављено је укрупњавања банкарског сектора, пошто је у Србији лане пословала 21 банка, две мање у односу на претходну годину, што је последично довело и до смањења броја запослених за 192 радника у односу на претходну годину.
У сектору осигурања остварен је добитак од 8,21 милијарду динара, који је за 26,1 одсто мањи него 2021. године.
Пад је забележен и на тржишту лизинга, на коме је 12 давалаца финансијског лизинга створило добитак од 1,04 милијарде динара, што је за 14,4 одсто мање него претходне године.
Послујући на плитком и малом тржишту капитала, брокерско-дилерска друштва остварила су позитиван нето резултат који је смањен за 52,9 одсто у односу на претходну годину, наводи се у извештају АПР-а.
Друштва за управљање добровољним пензијским фондовима остварила су укупан добитак од 203 милиона динара који је умањен за 12,3 одсто, док је број запослених у њима остао приближан оном из 2021. године.
Друштва за управљање инвестиционим фондовима остварила су губитак од осам милиона динара, а пословало је једно друштво више него у 2021. години.
Добровољни пензијски фондови, њих седам и отворени инвестициони фондови са јавном понудом, којих је 24, чијом имовином су управљала поменута друштва, такође, су забележила негативне резултате.
Nemački stručnjak: ECB da napravi pauzu u podizanju kamatne stope
Преузмите андроид апликацију.