Немачка има највеће резерве литијум-карбоната у Европи, око 16 милиона тона, што је довољно да се произведу батерије за више од 400 милиона електро-аутомобила.
Немачка располаже највећим резервама литијума у Европи и спрема се за комплетну еколошку експлоатацију. То би ускоро могло да уздрма тржиште литијума који се из рудника и сланих језера добија на веома “прљав” начин.
Немачка је одувек важила за земљу сиромашну сировинама, али сада више не: у њеним термалним водама дубоко испод површине тла, налазе се највеће резерве литијума у Европи.
Реч је, за сада, пре свега о резервама у такозваном Рову горње Рајне (Оберрхеинграбен) на југозападу Немачке, на потезу од Базела до Франкфурта, дужине 300 и ширине 30-40 километара – на дубини од 3 до 5 километара.
По проценама немачких научника, ради се о резервама еквивалентним 16 милиона тона литијум-карбоната, дакле литијума који се тражи за батерије. То су количине које су довољне за батерије више од 400 милиона електро-аутомобила, пише “Дојче веле”.
Према подацима Немачког института за геологију и природне ресурсе (БГР), воде у овом региону садрже између 200 и 400 милиграма литијума по литру, упоредиво са неким сланим језерима у Јужној Америци.
Термалне воде испод Рајне се одавно користе у геотермалним електранама, а знало се да садрже и доста литијума, али тај лаки метал добио је на значају тек последњих година, на почетку ере батерија за електро-аутомобиле.
О све мањим светским залихама нафте прочитајте овде.
Преузмите андроид апликацију.