Почетна > Свет
Свет

Необичан експеримент: НАСА послала хиљаде медуза у свемир

Чули сте за мајмуне који путују у свемир, али…медузе?
Фото: Pixabay/Envato/Ilustracija

Од раних 1990-их, НАСА је послала хиљаде медуза у Земљину орбиту, очигледно да тестира ефекте микрогравитационог окружења на развој створења и да види како ц́е се прилагодити када се врате на Земљу.

Године 1991. свемирски шатл Колумбија лансирао је у свемир око 2.500 полипа медуза, које су биле садржане у врећама напуњеним вештачком морском водом. Док су биле у свемиру, медузе су се умножиле и до краја мисије око 60.000 медуза је кружило око Земље.

Посматрајући како се медуза носи са окружењем микрогравитације (и каснијим транзицијом назад на Земљу), истраживачи су се надали да ће открити како људи могу реаговати на дуготрајна путовања у свемир.

НАСА је затим пожелела да сазна како ће се медузе понашати, ако се врате на Земљу.

Фото: Pixabay

Резултати експеримента? Није охрабрујуће. Истраживачи су открили да су медузе узгајане у свемиру имале ослабљен осећај гравитације у поређењу са њиховим земаљским рођацима, иако су биле “морфолошки веома сличне” онима на Земљи.
Фото: Енвато

Такође, њихове моторичке функције биле су значајно другачије на Земљи, него у условима микрогравитације. То значи да такви услови нису погодни ни за развој кичмењака (па ни човека) који такође зависе од гравитације.

Дакле, ако микрогравитација збуњује медузе, изгледа да ће проћи неко време пре него што се људска беба икада одгоји у свемиру.

General: Ukrajina vratila kontrolu nad preko 100 kvadratnih kilometara teritorije

Преузмите андроид апликацију.