До последњег дана Олимпијских игара трајала је неизвесност, ко ће освојити највише златних медаља.
Односно, ко ће се наћи на првом месту на табели која, на неки начин, рангира државе по томе колико им је спорт моћан.
Међуародни олимпијски комитет рангира земље учеснице по броју златних медаља, следећи критеријум су сребрне, а тако је у већини земаља.
Медији бирају, па је избор, најчешће, у складу са учинком спорта земље из које су.
Као и на свим Играма од краја деведесетих година прошлог века и нестанка Совјетског Савеза, не рачунајући Пекинг, најтрофејнији су спортисткиње и спортисти из Сједињених Држава.
Овог пута, до последњег дана је по броју златних медаља на врху листе била Кина, али се није завршило другачије него у претходних скоро четрдесет година.
Једини изузетак остају Игре које су Кинези организовали али се чини да ће се у будућности ова борба водити сваке четири године.
На крају, Американци и Американке однели су кући 113 одличја, 39 златних, а у Кину иде 88 медаља, од тога 38 највреднијих.
We did the math and can confirm:
━━━━━ ━━
┃ Team USA ┃
┃ had a very ┃
┃good Olympics┃
└━━━━━━ ┘
7 ┃ 8┃ 9┃ / ┃
━┛━┛━ |━ ┛
4 ┃5 ┃6 ┃ + ┃
━┛━┛━┛━ ┛
1 ┃ 2 ┃ 3 ┃ = ┃
━┛━┛━┛━ ┛ pic.twitter.com/3W3ImvmTNd— Team USA (@TeamUSA) August 8, 2021
У врху листе су традиционалне спортске силе, а пре неких од њих и домаћин Јапан нешто успешнији него иначе, што се дешава сваки пут када нека велика спортска нација организује највеће такмичење.
Одлични су били представници Велике Британије, а у десет најбољих су, уз по најмање десет златних медаља, и Русија, Аустралија, па четири европске земље, Холандија, Француска, Немачка и Италија.
Резултати Италијанки и Италијана су посебно импресивни ако се зна како је та земља изгледала пре само годину дана после таласа корона вируса који ју је завио у црно.
Освојено је више медаља него икада пре, а из Пекинга, Лондона и Рија у Италију је одлазило по 28 одличја. Из Токија стиже 40.
И наставак листе личи на оне од претходних Игара, следе Канада, Бразил, Нови Зеланд, Куба, Мађарска, Јужна Кореја…
По спортовима, уз неке традиционалне успехе, Кубанаца у боксу, Јужне Кореје у стреличарству или Новог Зеланда и Аустралије у веслању, Италијани су блистали на атлетици са четири злата, а Американци баш у том спорту освојили мање медаља него иначе.
На такмичењима у пливању, очекивано, били су најтрофејнији, а нови спортови, скејтбординг, сурфинг, спортско пењање и карате нису значајно утицали на редослед земаља на листи освајача медаља.
Јесу помогли Јапану да се домогне најбољег пласмана у историји али би првих десет били исти.
Србија је завшрила на 28. месту, никада више медаља, никада више златних, и никада бољи пласман на листи.
И за крај, укупно 204 земље учеснице, уз Тим избеглица, а на листи освајача медаља чак 93 државе или територије.
Прве медаље у историји стигле су ове године у Сан Марино, Туркменистан и Буркину Фасу, прва злата у Катар, на Филипине и Бермуду.
Следеће Летње олимпијске игре на програму су у Паризу 2024. године, а Зимске игре планиране су за 4. фебруар следеће године. Домаћин је Пекинг.
Arigato Japan, arigato Tokyo! 🇯🇵
The typography of the LED display of 'arigato' is the same one that was used to spell out 'sayonara' in the Closing Ceremony at Tokyo 1964! 😍#ClosingCeremony #Arigato2020 #StrongerTogether pic.twitter.com/1PKlLyjK7h
— Olympics (@Olympics) August 8, 2021
Преузмите андроид апликацију.