Светски познати веб-сајт „Become a Writer Today“ у чланку под називом „7 најбољих српских аутора које морате прочитати: Откријте богату културу Србије“ направио је листу од неколико српских великих књижевних имена које морате прочитати, а пет имена од укупног броја су ствараоци ванвременских дела.
1. Иво Андрић
Иво Андрић рођен је 1892. године, а умро је 1975. године. Како се на сајту наводи „један је од набољих српских аутора свих времена“.
Његово писање ослањало се на његова политичка искуства и познавање словенске историје.
Спрског нобеловца на овом сајту цитирају у његовом најпотнатијом делу, На дрини ћуприја, а о томе наводе један од разлога зашто је Андрић врхунско име међу српским писцима је то што је 1961. године добио Нобелову награду за своје дело, освојивши имена попут Толкина и Фроста. Његово дело је писало о животу и историји Босне, укључујући и сложену мешавину култура које су се населиле у региону. Његов најпознатији роман „На Дрини ћуприја“ прати причу о младом српском дечаку који је одведен из породице да служи Османском царству, прешао на ислам и постао велики везир. Поред романа, писао је приповетке, песме и есеје.
Најпознатија Андрићева дела су: На Дрини ћуприја, Знакови поред пута, Проклета авлија, Ex ponto, Траваничка хроника, Мост на Жепи, итд.
2. Данило Киш
Данило Киш је рођен 1935. године, а умро је 1989. године. Овај наш писац меланхоличног израза, створио је нека од најпознатијих дела, а мотиви за стварање су углавном изведени из његовог сопственог живота. На сајту се наводи како је Киш који био јеврејског порекла, чији је отац страдао у логору, а чије детињство није било лако.
Писац, лектор на универзитету и дописник Киш је за живота створио многа велика дела која се и данас читају, а тада су била награђивана.
Најпознатија Кишова дела су: Пешчаник, Рани Јади, Гробница за Бориса Давидовича, Час анатомије, Лаута и ожиљци, Башта, пепео, итд.
Његова осећања претежно испуњена патњом, тугом и лошим искуством водила су га и током његовог писања, што је сазнатно свакоме ко у руке дохвати Кишов роман.
3. Милош Црњански
Милош Црњански рођен је 1893. године, а умро је 1977. године. Током свог живота бавио се различитим стварима, а истакао се по свом стилу и делима који су га сврстали у 100 најзнаменитијих Срба свих времена.
Овај популаран сајт наводи да је Црњански је био свестран писац који је објављивао романе, драме, поезију и приповетке. Има и избор нефикционалних дела. Његови рани радови су се фокусирали на узалудност рата и он је поставио сцену за авангардни покрет српске књижевности. Објашњење Суматре, есеј који је објавио 1920. године, био је јасан пример овог стила писања. Његова књига Роман о Лондону добила је НИН-ову награду за најбољи роман године и најчитанију књигу године.
Поред романа Црњански се истакао и новинар, дипломата, приповедач, критичар, а најпознатија дела су му: Сеобе, Роман о Лондону, Дневник о Чарнојевићу, као и књиге песама Ламент над Београдом, Лирика Итаке, као и приповетке Љубав у Тоскани, Свети Сава и друго.
4. Милутин Миланковић
Милутин Миланковић је један од најпознатијих српских научника и мало ко би очекивао њега у овој књижевној групи. Миланковић је рођен 1879. године, а умро је 1958. године. Био је математичар, астроном, климатолог, физичар али стваралац књижевних дела.
На сајту се наводи да је Миланковић најпознатији је по својим доприносима светској науци, укључујући Канон о Земљиној изолацији, изјаву о клими планета у Сунчевом систему и дугорочно објашњење климатских промена на Земљи, научну теорију која се сада зове Миланковићеви циклуси, који су објаснили ледена доба, али такоше да је написао многе вредне књиге о науци.
Посебно издвајају један роман насрпам свих, а то је: Кроз васиону и векове.
Нека од његових дела су: Кроз васиону и векове, Успомене, Успомене, доживљаји, сазнања.
5. Борислав Пекић
Борислав Пекић је српски писац који је посебно обележио 20. век. Рођен је 1930. године, а умро је 1992. године. Поред писања био је познат и по својим политичким ставовима, што није умањило његов књижевни допринос.
На сајту се наводи да Пекић има велики обим радова, а многа његова дела и после његове смрти се објављују. Многи од његових романа су се бавили темама опасности од тоталитарних влада, а неки су смештени у Други светски рат, временски период кроз који је проживео. Његови чврсти аргументи против комунизма остају тема свих његових романа. Поред романа, писао је и сценарије.
Многи његови романи преведени су на друге језике, а посебно се издвајају: Време чуда, Беснило, Атлантида, Стопе у песку, Писма из туђине, итд.
На крају могу се само написати разлози које је навео овај сајт због чега је одлучио да се позабави српском књижевности, а то је:
Србија има богату историју ратова, превирања и тоталитарних режима. Ова историјска превирања створила је друштво упорних и одлучних људи и уступила место књижевној традицији која је истакла те карактерне особине.
Почевши од 12. века па све до данашњих дана, српска држава је донела многа утицајна дела у књижевни покрет, укључујући поезију и прозу. Многа дела су преведена на друге језике, укључујући и енглески, како би савремени читаоци могли да уживају у њима.
Храброст и одлучност српског народа види се у узимању књиге једног од многих њених аутора. Ипак, има толико тога да бирате, па како можете изабрати оне најбоље којима ћете се позабавити док истражујете ову књижевну традицију? Српска књижевност у први план ставља многа врсна дела и ауторе. Сваки од њих вреди истражити док се удубљујете у ову културу и њен допринос књижевности.
Gde su Novosađani izlazili u prošlosti, kako su izgledali nobl-balovi i gimnazijske besede?
Преузмите андроид апликацију.