Почетна > Живот и стил
Живот и стил

Због чега стару књигу треба да ставите у фрижидер? Трик за који многи нису знали

Савет који вам може бити користан.
Фото: Pexels/Aline Viana Prado

Куповина књиге за многе од нас представља посебно узбуђење јер они који су љубитељи читања, на тај сада већ можда застарели начин, знају какво богатство представља прелиставање сваке нове странице, завршавање наредног поглавља и „упијање“ исписаних редова. Свака нова књига у нашим рукама је ново ишчекивање и у нашим просторијама заузима посебно место.

Многи се одлучују на куповину онлајн или половних књига и то не само зато што се на тај начин штеди новац, већ и зато што се тако могу пронаћи ретка и заиста стара и вредна издања. Ипак, оно са чиме ћете се суочити тада јесте да се о таквим примерцима морате бринути на посебан начин како она не би завршила у смећу.

“Најбољи начин да се књига сачува од прљавштине јесте да се она пребрише сувим убрусом или крпом с микровлакнима. Пребришете књигу од корица до корица, пазећи на темељно чишћење страница. Ако су остале мрље на корицама, најбоље је преко њих прећи влажном крпом или навлаженим папирним убрусом. Рукописни натписи, уколико нису исписани неким мастилом које је трајно, можете уклонити и гумицом”, саветује Џејмс Фрејзер, менаџер Гролијер Поетри књижаре у Бостону.

Ипак, гора ситуација од прљавштине јесте уколико су се у књигама населили инсекти, што онда захтева дезинфекцију.

Најбољи начин за дезинфекцију је, како каже микробилолог Џејсон Тетро, јесте коришћење алкохола од 70 одсто, међутим, ако не желите да наносите алкохол на књигу алтернатива могу бити и благи сапун и вода који ће убити микробе. Још један начин како да се решите клица је ултраљубичасто светло, па чак и Сунце које је можда и најбоље дезинфекционо средство.

Ипак, постоји и начин да једноставно оставите књигу да се сама суши недељу дана и микроби ће нестати, једино у том случају морате водити рачуна да се то не преноси на ваше руке и даље.

Ипак, постоји и погубнија ситуација од свих наведених, а то је она када је књигу захватила буђ. То ћете уочити ако има сиве или црне мрље на себи, што се дешава уколико је она дуго боравила на влажном месту. Најбољи начин да је заштитите, како саветују стручњаци, јесте да је ставите у пластичну врећицу и замрзнете на 24 сата.

“Замрзавање књиге је најбољи начин борбе против буђи”, истакао је Фрејзер.

Termin “halo efekat” prisutan je u svakodnevnici, a evo kako ga smanjiti

Преузмите андроид апликацију.

Ознаке