Данас је у згради Ректората Универзитета у Новом Саду отворена међународна конференције под називом “Савезници током катастрофа: Турско-Српско искуство” на којој су присуствовали делегација спасилачке организације АКУТ из Турске, као и спасилачки тим из Србије.
Конференција ће трајати до 12. маја на којој ће “Организација за трагање и спасавање” из Новог Сада и спасилачке организације АКУТ из Турске размењивати заједничка искуства боравка у Турској за време земљотреса.
Циљ конференције је анализа реаговања спасилачких организација током катастрофалног земљотреса који је погодио Турску, као и јачање билатералних и братских односа између две организације и две државе.
Драган Бјелић, председник Организације за трагање и спасавање, сумирао је утиске током боравка у Турској.
„Након четири месеца од трагичних земљотреса који су погодили Турску. Са спасилачком организацијом АКУТ са којом смо радили раме уз раме током седам дана нашег боравка у Кахраманмарашу који је био епицентар другог земљотреса. Овде смо данас да ализирамо и сумирамо утиске током нашег боравка у Турској као и да анализирамо све кораке које смо тамо чинили, али и да разговарамо о будућој сарадњи, будућим вежбама и реаговањем у случају ванредне ситуација уколико се оне десе“, истакао је Бјелић.
Наш тим за спасавење у Турску се упутио три дана након земљотреса. Кахраманмараш у том тренутку је био у потпуности разорен земљотресом. Какви су утисци након четири месеца, Бјелић је одговорио.
„Радили смо на пословима претраге и спасавање за људским животима, али такође имали смо и медицински тим који је био задужен за пружање прве медицинске помоћи свима којима је то било неопходно. Наши утисци су помешани, и дан данас се присећамо свих ситуација у којима смо се затекли. Оно што је највећи утисак оставило на нас јесу лица људи који су чекали испред рушевина своје најмилије да буду извучени. Тио је најјачи утискао који и дан данас стоји у нама“, истакао је.
Организација за трагање и спасавање је основана 2020. године у Новом Саду, а о даљим активностима Бјелић наглашава да данас имају прилику да шире организацију и том приликом позвао све заинтересоване грађане да се прикључе и да буду део организације за трагање и спасавање.
Ђорђе Херцег, проректор Универзитета у Новом Саду, истакао је да је поносан што имају прилику да угосте тим из Турске.
„Нажалост сведоци смо тога да се у данашње време дешава доста катастрофа. Велико нам је задовољство да су наши студенти из Србије у оквиру организације за трагање и спасавање учествовали у помоћи Турској. Такође нам је драго што смо учествовали у развијању међунардне сарадње и добрих међународних односа са пријатељима из Турске“, рекао је Херцег.
Есра Устункаја, други председник Турске спасилацке организације АКУТ захвалила се на гостопримству.
„Желела бих да се захвалим колегама, који су нас позвали на овај састанак и тиме поткрепили нашу сарадњу у размењивању корисних информација и савета везаних за спасавање људских живота, у земљотресима који су погодили Турску, 6. фебруара ове године. Ова сарадња ће нам донети успехе у неким нашим следећим заједничким подухватима, спасавања људских живота, како у нашој земљи тако и у остатку света. Хвала још једном што сте дошли данас овде као и на гостопримству „, истакла је Утункаја.
Преузмите андроид апликацију.