У склопу Берзе винила, у суботу, 13. маја, организован је разговор са аутором изложбе фотографија „Други ритам“, Зораном Трбовићем.
Изложба обухвата ретроспективу његових фотографија на којима су неке од најважнијих личности са наше рокенрол сцене. Са њим ће, од 14:00 часова, разговарати уредник програма СКЦНС-а, Јован Гверо.
О изложби:
Средином седамдесетих година двадесетог века, када рок музика у Југославији више није била само забава доконе омладине, него је одједном постала посао, и то уносан посао, појавила се потреба за новим занимањима која су у називима имала префикс рок: тако су настале прве генерације рок новинара, рок фотографа, рок дизајнера, рок организатора.
Зоран Трбовић (Београд, 1956) био је један од тих људи који су у року пронашли пут до сопственог уметничког израза.
Пре Зорана, рокере су фотографисали они који су пре подне фотографисали трамваје или политичаре, а увече можда свраћали на концерте, а можда и заборављали да сврате.
Са Зораном је све село на своје место. Не градећи митове, али ни не рушећи их, он је од јунака својих фотографија тражио и добијао само најбоље, да би онда то прослеђивао увек гладним читаоцима најважнијих југословенских штампаних медија.
Ретроспектива његових фотографија у СКЦНС Фабрици прилика је да се још једном подсетимо најважнијих момената једне велике и важне каријере, која је дала визуелни идентитет једној великој и важној сцени, у временима без музичких спотова и са ограниченим могућностима телевизије.
О аутору:
Зоран Трбовић рођен је 12. јула 1956. у Београду, где 1975. завршава Девету гимназију и уписује Правни факултет на ком се задржава две године. Фотографијом почиње да се бави за време студија, као фоторепортер, због чега студије запоставља.
Од 1977. до 1991. ради као фоторепортер и рок фотограф у дневним новинама “Политика”. Фотографисао је најзначајније рок групе и певаче, писце, глумце, уметнике, политичаре. Најзначајније фотографије настале су у периоду од 1980. до 1990, и данас оне представљају драгоцену културну баштину некадашње Југославије и њене јавне сцене.
Осим у “Политици”, његове фотографије објављиване су у свим значајним југословенским часописима и новинама, међу којима су “Rock 82”, “Pop Rock”, “Илустрована политика”, “Ћао” и “Старт”, али и у књигама: “Југословенска рок енциклопедија”, “Боља прошлост” Пере Луковића, “Шта би дао да си на мом мјесту 1. и 2.” Душана Весића, итд.
Аутор је фотографија за насловне стране и омоте преко 30 винила, аудио касета и ЦД-ова познатих извођача међу којима су Бајага, Ђорђе Балашевић, ЕКВ, Дадо Топић, Дино Дворник, а његове фотографије коришћене су и у документарном филму “Изгубљено дугме” о Ипету Ивандићу у режији Рената Тонковића, као и у документарном филму о Влади Дивљану.
Његова архива броји преко 40.000 негатива чији је само један мали део дигитализован, а веома је значајан и његов опус документарне фотографије на којима су забележене многе истакнуте личности из света музике, позоришта, спорта, политике и јавног живота, од којих многи нису више међу живима.
Данас Зоран Трбовић живи и ради као слободни уметник, фотограф.
Преузмите андроид апликацију.