Вожња јавним превозом може бити заиста непријатно искуство. Зато треба обратити пажњу на бонтон који треба да поштујемо током вожње.
У наставку доносимо седам важних правила понашања у јавном превозу која путници најчешће крше.
Путницима треба дозволити да изађу из возила пре него што уђу у њега
Гужва на вратима возила јавног превоза призор је којем смо сви свакодневно сведоци, посебно у класичном јутарњем или поподневном шпицу, када путници одлазе на посао или се враћају са посла. Дозволити путницима да несметано изађу из возила је ствар бонтона.
Седишта су за људе, а не за личне ствари
Ако седнемо у полупразан аутобус или трамвај и ставимо торбу или торбу на седиште поред себе, нико нам неће замерити. Међутим, ако то радимо када је у возилу гужва и има мало слободних седишта, онда ће путници имати пуно право да замере такво понашање. Седишта су првенствено намењена људима, а не личним стварима. Чули смо чудне разлоге за кршење тог правила. Жене углавном не желе да згужвају одећу стварима, док мушкарци једноставно не знају где да иду са стварима попут мокрог кишобрана, па смо га често виђали на седишту.
Гласне разговоре треба избегавати
Колико пута сте се уморни враћали са посла, а из супротног дела возила допирао вам је продоран глас путника који гласно прича преко мобилног телефона? Или сте можда покушавали да игноришете веома гласну групу путника који разговарају у возилу? Ако вас ово неизмерно нервира, не брините, то је сасвим природна реакција. У јавном превозу треба да будемо обазриви и да говоримо тихо.
Возила јавног превоза нису ресторани
Конзумација хране је забрањена у већини аутобуса, трамваја и возова. Наравно, сви ћемо понекад посегнути за залогајем сувог пецива или чоколадом, а то обично не смета путницима. Међутим, када се на „менију” нађу разне пице, хамбургери, сендвичи са саламом, бурек, пецива са виршле и други мирисни производи, то заиста може да направи проблем. С обзиром на то да возила јавног превоза често нису довољно проветрена, разни тешки мириси могу да изазову мучнину код осетљивих особа. Стога ову врсту хране ипак треба да једемо пре вожње и ван возила.
Држање рукохвата је обавезно
Тиме, пре свега, чинимо себи услугу, јер ћемо држањем спречити потенцијалну незгоду, пад или повреду у случају да возило нагло закочи. С друге стране, спречићемо и осећај непријатности који се јавља након што „слетимо” у крило сувозача или га згазимо јер се нисмо издржали.
Ранац не треба држати на леђима
Ако још нисте доживели ударац ранцем у главу, онда сте заиста срећни. Када су возила јавног превоза велика, треба скинути ранац са леђа и држати га у рукама како не бисмо изазвали поменуту незгоду.
Ako sednete neispavani za volan to može imati isto dejstvo kao da vozite pod dejstvom alkohola
Преузмите андроид апликацију.