Ко има право на бесплатну правну помоћ, ко је надлежан за пружање ове услуге, шта све она обухвата, да ли жртве насиља морају да испуне материјални услов…?
Одговори на ова и друга питања, као и упутство како остварити право на бесплатну правну помоћ налазе се на сајту www.pravneinformacijezazrtvenasilja.rs
Иако се Закон о бесплатној правној помоћи примењује од октобра 2019. године, мали број грађана је упознат са овим правом, а још мањи број оних који испуњавају услове прописане законом, користи то право.
Зато је удружење Феномена, које се бори против родно заснованог насиља и за оснаживање жена, покренуло сајт www.pravneinformacijezazrtvenasilja.rs. Платформа се првенствено обраћа жртвама насиља у породици, али мноштво корисних информација могу да нађу и сви други грађани заинтересовани за бесплатну правну помоћ.
У рубрици Најчешћа питања налазе се објашњења која служба је надлежна за пружање бесплатне правне помоћи, шта обухвата бесплатна правна помоћ, а шта је правна подршка, како написати захтев, шта је потребно од докумената. За жртве насиља у породици важно је да знају да према члану 4. Закона о бесплатној правној помоћи имају право на ову услугу без обзира у каквој су материјалној ситуацији, као и
да такво право има дете о чијем се законском праву, обавези или интересу одлучује у поступку пред судом, другим државним органом односно органом јавне власти.
Грађани који нису нашли одговоре на све што их интересује о остваривању права на бесплатну правну помоћ, на сајту могу да поставе питање, анонимно и бесплатно, а одговор ће добити од адвоката.
Осим појашњења закона, на сајту се налази и образац захтева за одобравање бесплатне правне помоћи, а у рубрици Помоћ по градовима су адресе, бројеви телефона и мејлови око стотину служби за бесплатну правну помоћ у општинским и градским управама широм Србије.
Други део рубрике Најчешћа питања посвећен је праву на заштиту од породичног и другог родно заснованог насиља. Ту су одговори на питања колико дуго полиција може задржати насилника, шта су хитне мере, ко их доноси и колико трају, шта је индивидуални план заштите и ко га доноси, и остале информације које могу бити корисне жртвама насиља у породици.
Покретање овог сајта је део пројекта „Повећање доступности бесплатне правне помоћи за жене које су преживеле родно засновано насиље у Србији“, који спроводи удружење Феномена уз подршку UN Women (агенција Уједињених нација за родну равноправност), а финансира Европска унија.
Сарадници на пројекту су правни факултети у Крагујевцу, Београду (Унион) и Новом Пазару, као и адвокатске коморе у Чачку, Крагујевцу и Београду. Спроведене су обуке за адвокате, студенте права и женске НВО, а у мају предстоји онлајн семинар и за службенике локалних самоуправа који пружају бесплатну правну помоћ
Od danas u svim školama prisustvo policije,po dva policajca u školama u Beogradu
Преузмите андроид апликацију.