У последњих 10 година развоја Новог Сада, сведоци смо његовом свеопштем процвату. Осим финансијског опоравка града, просперитет је видљив и кроз бројне капиталне пројекте и улагања у готово све области друштвеног живота. Међутим, поставља се питање – колико се сваки део нашег града променио, развио и унапредио за овај временски период?
Грбавица представља један од најурбанијих и најатрактивнијих делова града за живот, у којем комуналних проблема готово да и нема, а услови живота су на високом нивоу.
Ово је и крај који је на свега 15-ак минута хода од центра, и који у свом „рејону“ садржи вртиће, три основне школе, три средње школе, Школу за основно и средње образовање „Др Милан Петровић“, пијацу, два студентска дома и Културну станицу.
Почетком 2000-их година овај крај драстично је и сурово изменио свој профил. Од некада мирног, породичног становања, у којем су доминирале куће, Грбавица постаје жртва непланске и масовне градње стамбених зграда.
На уштрб тога, зеленило и широки тротоари замењени су уским стазама и прометним улицама, у којима је паркинг права драгоценост.
Дечија игралишта готово да нису ни постојала, већ само празни асфалтни или земљани простор међу блоковима зграда, које су деца присвојила себи.
Променом власти у Новом Саду 2012. године, затечено стање у граду, а конкретно и на Грбавици, није се могло вратити у првобитно.
Међутим, упркос томе, започет је плански приступ развоја овог дела града. Марљиво и континуирано радило се на хуманизацији и оплемењивању овог простора, а у складу са могућностима буџета.
За протеклих 10 година, деца са Грбавице добила су први пут безбедна и уређена игралишта.
У Улици Милана Симовића, у делу Грбавице који његови мештани популарно називају „Двора“, уместо огромног нехигијенског пешчаника изграђено је типско игралиште за децу. Простор око игралишта опремљен је клупама, кантама за смеће и другим мобилијаром. У овом дворишту, изграђен је и терен за вежбање на отвореном.
Нова игралишта изграђена су и на Тргу Коменског, као и Улици Владимира Николића.
У блоку улица Мише Димитријевића и Дожа Ђерђа реконструисано је игралиште и постављено енергетски ефикасно осветљење.
Запуштени парк крај Средње медицинске школе „7. април“ добио је ново рухо, терен за вежбање на отвореном и зеленило.
На простору Културне станице „Еђшег“ подигнут је стандард поимања спортских терена, стављена је модерна подлога, унапређено осветљење и замењени кошеви на кошаркашким теренима.
Када је реч о деци, неизоставно је поменути чињеницу да је на месту некадашње полицијске станице на углу улица Мише Димитријевића и Коло српских сестара у току изградња новог вртића.
За ову инвестицију издвојено је из градског буџета 298 милиона динара, а завршетак радова очекује се до краја ове године. Овај вртић примиће до 225 деце подељених у 8 група, узраста од 3 до 7 година.
Део деце из овог дела града готово сигурно ће наћи своје место у новом објекту Предшколске установе „Радосно детињство“.
Када је реч о школском образовању, на Грбавици су у току две изузетно значајне и крупне инвестиције.
Средња медицинска школа „7. април“ у процесу је проширења просторних капацитета, за нових 16 учионица и изградњу фискултурне сале. Улагањем средстава у износу од око 400 милиона динара, из буџета Града, практична настава и фискултура коначно ће се одвијати у овом објекту у складу са потребама ученика и наставника.
ОШ „Васа Стајић“ захваљујући улагању града у износу од око 262 милиона динара добиће нову, модерну фискултурну салу, која ће надземним тунелом бити повезана са зградом школе, док ће и околни простор бити адекватно уређен.
Грбавица је у периоду од протеклих 10 година и инфраструктурно опремљена односно обновљена.
Колико је то ниво изграђености из прве декаде XXI века дозволио, али број паркинг места у овом крају је проширен. Обнову путне инфраструктуре доживеле су недавно и улице Дожа Ђерђа и Војвођанска, којима је сада прави ужитак проћи.
Последњи у низу инфраструктурних радова обухватили су изградњу саобраћајних површина, паркинга, пешачких површина, атмосферске канализације и јавног осветљења у стамбеном блоку ограниченом улицама Војвођанска, Вере Павловић и Ласла Гала.
Ова инвестиција ће допринети практичнијем и функционалнијем животу становника овог блока, а за шта је из буџета Града уложено око 31,4 милиона динара.
Део Грбавичана, који припадају МЗ „7. јули“, недавно су добили на коришћење нови, реновирани, објекат своје месне заједнице, у Улици Цара Душана 27, на преко 130m². У оквиру овог објекта налази се и клуб пензионера, који функционише у оквиру Геронтолошког центра.
У оквиру МЗ „7. јули“ у плану су још и радови на саобраћајној и инфраструктурној реконструкцији две улици, у износу од 300 милиона динара.
Према наводима Градоначелника Града Новог Сада, Милана Ђурића, на простору ове месне заједнице, од 2012. године уложено је преко 2,5 милијарде динара.
Квалитету живота на Грбавици доприносе и бројни радови који њиховим мештанима нису толико видљиви и мерљиви, али представљају велика улагања из буџета Града. Ту свакако треба поменути и реконструкције на вреловодној мрежи на простору готово целе Грбавице, а које су урађене у претходних 10 година.
Озелењавање и уређење кварта постала је редовна годишња активност градских служби и јавних предузећа, те је овај крај ипак постао и зеленији и сређенији него пре 10 година.
Мештане Грбавице ускоро очекује и пројекат уређења и постављања осветљења у простору око цркве на Грбавици, чиме ће овај простор добити нови сјај и изглед који свакако заслужује.
Преузмите андроид апликацију.