Одлука да опера у Сиднеју не буде осветљена поводом данашњег крунисања краља Чарлса је мера штедње, изјавио је портпарол владе Новог Јужног Велса.
У Аустралији, која признаје британску круну, улога монархије је контроверзна. У земљи је 1999. године одржан референдум о томе да ли земља треба да постане република, на којем је 55 одсто гласача било против, док новије анкете показују различите нивое подршке тој идеји, наводи Ројтерс.
Многе јавне зграде и споменици у Аустралији, укључујући и зграду парламента у главном граду Канбери, вечерас ће бити осветљене краљевском љубичастом бојом у част крунисања, али то неће бити случај са Сиднејском опером, која је прошле године била осветљена поводом смрти краљице Елизабете II.
„Влада Новог Јужног Велса сматра да је постигла прави баланс у погледу испуњавања очекивања друштва поводом обележавања овог догађаја, а притом је водила рачуна о јавним трошковима“, рекао је портпарол владе.
У Аустралији ће сутра у прослави крунисања учествовати и војска, биће испаљени плотуни и организован прелет ваздухопловних снага.
Премијер Ентони Албанезе, који ће присуствовати крунисању Чарлса у Лондону, изјавио је раније да ће се на церемонији заклети на верност краљу Чарлсу, упркос томе што је републиканац.
„Желим да видим Аустралијанца као шефа аустралијске државе… То не значи да не можете поштовати институцију, а то је систем власти који имамо“, рекао је Албанезе у петак за државну телевизију АБЦ.
Британског монарха као свог монарха и шефа државе, осим Аустралије, признају и Нови Зеланд и 12 других области Комонвелта ван Уједињеног Краљевства, иако је та улога углавном церемонијална.
Zemlje Komonvelta žele samostalnost, Južna Afrika da Čarls vrati dijamant
Преузмите андроид апликацију.