Одавно је већ познато колико је сан важан за правилно функционисање, концентрацију, мотивацију и успешно одрађивање дневних обавеза, али упркос честим упозорењима и саветима, људи се не придржавају овог правила да спавају отприлике осам сати, већ гледају серије до касно у ноћ, остају на дружењима до касно, или користе мобилни телефон…
Докторка Ребек Робинс објаснила је шта се догађа у мозгу када му дајемо само шест и мање сати сна и како велику разлику може направити и само један сат више.
– Ако једну ноћ спавате осам сати, а већ идућу шест и тако мењате ритам, ви заправо шаљете мозгу поруку да се прилагођавате другој временској зони. Сваки следећи одлазак у кревет постаје изазов за њега и збуњујете га. Токсини које мозак тада испушта могу довести до озбиљних компликација и проблема попут деменције – каже Робинс, преноси портал Н1.
Такође, истраживања су показала да они који не спавају довољно имају веће шансе да оболе од грипа и разних вирусних инфекција јер имунитет пада и постајете осетљивији. Имати тачан распоред одласка у кревет и буђења кључно је у одржавању здравља.
– Многи мисле да само деци треба добра рутина спавања, али исто тако је потребна и одраслима – каже Робинс.
Она предлаже да не користите мобилни телефон пре спавања већ одвојите неколико минута за медитацију и након тога утоните у сан. Такође, ако се случајно будите током ноћи, немојте узимати телефон у руке. Покушајте сести, прекрстити ноге у удобном положају и покушајте да медитирате.
Преузмите андроид апликацију.