Почетна > Бизнис
Бизнис

Како Кимови „гастарбајтери” раде за режим?

Упркос забрани Уједињених нација, хиљаде севернокорејских радника и даље раде у Кини и Русији, пише у најновијем извештају о стању људских права у најизолованијој земљи света, које је објавило министарство за уједињење јужнокорејске владе.
Фото: Pixabay/murphyj1

Због затворених граница током пандемије короне многи „гастарбајтери” Ким Џонг Уна остали су заробљени у земљама у које су послати не да би себи и својим породицама поправили животни стандард, већ да би практично у готово ропским условима радили за владу.

На основу анкете с више од 500 радника са Севера, који су до сада успели да из иностранства пребегну у Јужну Кореју, сазнаје се да су они били дужни да за државу годишње зараде између 7.000 и 10.000 долара. Реагујући на ове тврдње Сеула, провладин севернокорејски портал „Уриминзокири” извештај о радницима на принудном раду у иностранству назвао је „клеветом и измишљотином”.

Ипак, из Сеула тврде да је режим у Пјонгјангу пронашао начине да избегне санкције и настави да шаље раднике у Русију и Кину, користећи студентске и туристичке визе.

Поменуте земље су и саме помагале Северној Кореји, која се налази под санкцијама, да заобилази забрану и тако дође до преко потребних девиза како би могла и даље да прети нуклеарним ракетама САД.

Када је Ким Џонг Ун прошлог лета признао независност самопроглашених народних република Доњецк и Луганск, руски амбасадор у Пјонгјангу Александар Мацегора најавио је долазак грађевинаца из Северне Кореје у Донбас, иако је Савет безбедности УН још 2017. године у склопу Резолуције 2397 усвојио забрану грађанима ДНРК да раде у иностранству како би се ограничили приходи Пјонгјанга.

УН су том резолуцијом наложиле да се сви севернокорејски радници врате кући из иностранства до краја 2019. године, што до данас није у потпуности учињено.

Kina izdvaja oko milijardu i po dolara subvencija poljoprivrednicima

Преузмите андроид апликацију.