На данашњи дан 1814. године рођен је српски ботаничар и природњак Јосиф Панчић. Краљ Милан Обреновић, оснивач Српске краљевске академије (1.11.1886.) поставио га је за првог председника СКА.
Првобитни назив био је Краљевско-српска академија. Медицину је завршио у Пешти, а у Бечу је усавршавао ботаничке студије и упознао Вука Караџића према чијем је савету 1846. дошао у Србију.
Радио је као лекар у Параћину, Јагодини и Крагујевцу, а 1856. је постао професор Лицеја, потом Велике школе у Београду, чији је ректор био шест пута.
Проучавао је флору, фауну и минералогију Балканског полуострва, посебно Србије. Описао је око 80 непознатих биљних и животињских врста.
Открио је ендемско-реликтни четинар познат као „Панчићева оморика“ (Picea omorika) и реликтне рамондије (Ramonda serbica, Ramonda nathaliae).
Основао је 1874. и уредио Ботаничку башту у Београду. Од 1889. она се налази на имању које је у ту сврху даровао Краљ Милан (Јевремовац).
Објавио је око 30 радова из ботанике, зоологије, геологије, минералогије, шумарства, археологије. Дела: „Флора Краљевине Србије“, „Птице Србије“, „Рибе Србије“.
Српски метеоролози могу да се поносе традицијом, али и технолошким достигнућима
Преузмите андроид апликацију.