Почетна > Србија
Србија

Шта очекује АП Војводину до 2030. године? (I део)

Покрајински посланици разматраће на следећој седници Скупштине Аутономне покрајине Војводине као једну од тачака дневног реда Предлог покрајинске скупштинске одлуке о доношењу Плана развоја АП Војводине за период 2023–2030. године.
Фото: Градске инфо

Имајући у виду значај овог документа,  али и чињеницу да он садржи преко 200 страна и прегршт корисних и занимљивих информација, пробаћемо да вас упознамо са најважнијим сегментима овог битног акта кроз више кратких преглед његових најважнијих делова.

Пре свега, План развоја представља најважнији плански документ Аутономне покрајине Војводине, најширег обухвата и највишег значаја за  АПВ, који се доноси на период од најмање седам година.

У овом документу дефинисани су циљеви, механизми за остваривање тих циљева, као и одговорност свих којима ће примена тих механизама бити поверена, а који се желе постићи до 2030. године.

Носилац израде овог стратешког документа био је Покрајински секретаријат за регионални развој, међурегионалну сарадњу и локалну самоуправу, а процес израде је координирала Развојна агенција Војводине.

У изради је учествовало више од 20 институција са преко 100 стручних представника, а јавним презентацијама је присуствовало више од 300 заинтересованих грађана.

У складу са тим овај плански документ резулатат је транспарарентног поступка у којем су били укључени сви релевантни друштвени чиниоци, институције и грађани са територије Аутономне покрајине Војводине.

Као крајња инстанца, овај документ биће размотрен од стране скупштинских одбора и покрајинских посланика, који ће о њему расправљати и гласати.

Како се види Аутономна покрајина Војводина до 2030. године?

Друштвено- економски развој Аутономне покрајине Војводине предвиђа се кроз четири развојна правца:

  1. Војводина као место непрекидног раста животног стандарда,
  2. Енергетски одржива, дигитална и просторно повезана Војводина,
  3. Зелена Војводина, отпорна на климатске промене и
  4. Интеркултурална Војводина по мери грађана.
Фото: PrtSc/skupstinavojvodine/Plan razvoja

У оквиру сваког развојног правца дефинисани су циљеви који ће допринети остварењу визије Плана развоја АП Војводине 2023–2030. године.

Сви циљеви су додатно разрађени путем мера којима се дефинишу жељени правци усмеравања ресурса како би се оствариле жељене промене исказане посредством циљева. Укупно је идентификовано 12 приоритетних циљева, који ће бити остварени реализацијом 47 мера.

Предвиђено је да ће се примена Плана развоја у наредном периоду спроводити кроз доношење докумената јавних политика покрајинских органа, планове развоја јединица локалних самоуправа на територији Војводине, као и кроз доношење средњорочних планова покрајинских органа и јединица локалне самоуправе на територији АПВ.

РАЗВОЈНИ ПРАВАЦ I:  ВОЈВОДИНА КАО МЕСТО НЕПРЕКИДНОГ РАСТА ЖИВОТНОГ СТАНДАРДА
Како је истакнуто у анализи овог планског документа, у току последње деценије (2012–2021), БДП АП Војводине реално је порастао за 18%, те је достигао 13,7 милијарди евра у 2021, искључиво захваљујући динамичном привредном расту у периоду од 2016. до 2019. године и у 2021. години.
Фото: Градске инфо

 Санација последица глобалне финансијске рецесије 2009. у Републици Србији трајала је пет година. Након шестогодишњег просечног раста, у периоду од 2010. до 2015, од свега 0,6% годишње, АП Војводина је тек 2016. ушла у зону динамичног раста.

Циљеви и претпоставке динамичког привредног раста Војводине до 2030. године заснивају се на наставку проинвестиционог и извозног модела привредног раста до 2021.

Ефекти сценарија привредног раста АП Војводине до 2030. године јесу:
  • БДП би у 2030. години достигао 28 милијарди евра;
  • раст животног стандарда у 2030. години би се удвостручио, БДП/ст, од процењеног у 2022. години, који је износио 8.300 евра, порастао би на 16.300 евра по становнику у 2030. години;
  • раст БДП-а убрзава се кроз време, што је условљено динамиком инвестиција, а просечна пројектована стопа раста инвестиција износи 5,8 %;
  • укупан раст БДП-а у 2030. години, у односу на базну 2022. годину, увећао би се за 39%, док би укупан раст инвестиција износио 58%;
  • уравнотежен робни биланс до 2030. године, робни увоз покривен је робним извозом; просечна стопа раста извоза од 8%, уз просечну стопу раста увоза од 7,3%, нивелисала би робни дефицит.
Ради реализације овог развојног правца, предвиђени су следећи приоретни циљеви:
  1. Стварање подстицајног амбијента за развој ММСПП (микропредузећа, малих и средњих предузећа и предузетника) сектора и иновација,
  2. Повећана конкурентност пољопривреде
  3. Одрживи туризам у интеркултуралној Војводини
  4. Развијена сопствена ИКТ решења која подразумевају развој едукативног капацитета институција система и интензивирање коришћења дигиталних решења у свакодневном животу друштва
  5. Развој и обезбеђивање високог квалитета услуга у дигиталном окружењу као и професионалне јавне управе
РАЗВОЈНИ ПРАВАЦ II:  ЕНЕРГЕТСКИ ОДРЖИВА, ДИГИТАЛНА И ПРОСТОРНО ПОВЕЗАНА ВОЈВОДИНА

Развој одрживе енергетике, као приоритетни циљ, темељи се на Стратегији развоја енергетике Републике Србије до 2025. са пројекцијама до 2030. године и подразумева низ активности.

То су пре свега стварање институционалних, финансијских и техничких услова за рационалну употребу енергије и повећавање удела обновљивих извора енергије (ОИЕ); унапређивање законских и логистичких услова за динамичније инвестирање у енергетски сектор; унапређивање система заштите животне средине у свим областима енергетских делатности.

Према наводима у Плану, АП Војводина је спремна за примену програма, иницијатива и пројеката енергетске ефикасности, коришћења потенцијала обновљивих извора енергије и примену нових енергетских технологија.

Поред тога, како се наводи, изузетно повољна геостратешка позиција пружа АП Војводини повољне компаративне услове за развој и ефикасно функционисање свих видова саобраћаја који су предуслов за бржи привредни раст, јачање конкурентности и равномернији унутаррегионални развој.

Када је реч о дигитализаицији на територији АПВ, подаци из Плана су више него одличним будући да показују да је широкопојасна интернет конекција у 2021. обухватила 78% домаћинстава АПВ, коришћење интернета у предузећима је 100%, вебсајт има 96% предузећа у прерађивачкој индустрији.

Један од сегмената који показују ниво развоја електронских комуникација у АПВ јесте и широка примена интелигентних транспортних  система ‒ ИТС и обезбеђењу инфраструктуре дуж друмских и железничких коридора, како би се испунили технолошки захтеви по међународним стандардима.

Ради реализације развојног правца стварања енергетски одрживе, дигиталне и просторно повезане АПВ, предвиђени су следећи циљеви:

  • Повећање употребе обновљивих извора енергије,
  • Унапређивање енергетске ефикасности и праксе рационалне употребе енергије,
  • Развој подстицаја у транзицији ка одрживом развоју енергетике,
  • Употреба информационих технологија као подршка развоју енергетског сектора
  • Обезбеђивање равномерног регионалног развоја унапређењем саобраћајне инфраструктуре,
  • Развијање система паметног управљања саобраћајем,
  • Развијање интегрисаног транспорта и логистичких центара,
  • Развијање еколошког, паметног и одрживог саобраћајног система
  • Унапређивање нивоа безбедности саобраћаја.

(наставиће се)


Almaški kraj u znaku radova – u toku obnova najstarijeg dela Novog Sada (FOTO)

Преузмите андроид апликацију.