Међународни Сајам наутике, лова и риболова, 43. по реду, под слоганом „Исплови, забаци, улови“, отворен је данас на Београдском сајму, а пловила свих врста, опрему за лов и риболов, спортове на води и роњење, наутичку, камп и „аутдор“ опрему, представиће 100 директних и индиректних излагача.
Сајам су свечано отворили државни секретар у Министарству туризма и омладине Урош Кандић и подсекретар у Покрајинском секретаријату за привреду и туризам Славољуб Арсенијевић.
Арсенијевић је рекао да је после прошломесечног Сајма туризма ово сајам који се надограђује као туризам вишег нивоа.
Он је нагласио да је улога локалних самоуправа и Министарства задатак да се створи добар амбијент за унапређење свих ових области.
„Доказ да плански и стратешки приступ даје резултате је тај како је данас организовано Доње Подунавље фде имамо комплетну понуду и наутичку и туристичку. Волео бих да на наредним сајмовима не говоримо о потенцијалним капацитетима већ о томе како смо их искористили“, рекао је Арсенијевић.
Кандић је рекао да је изузетно поносан на пројекат „Заплови Србијом“ који је влада Србије започела и истакао да ће ова година бити година улагања у пловну инфраструктуру.
„Пројекат ‘Заплови Србијом’ вреди око 28 милиона евра и циљ потпуно обједињавање свих наутичких потенцијала у један заједнички производ. Ове године око 7,5 милиона евра биће уложено за изградњу марине у Великом Градишту, а у плану је и пристаниште у Сремским Карловцима“, рекао је Кандић.
Што се тиче осталих планова за ову годину Кандић је најавио и ауто камп у Ковину, као и две бициклистичке стазе – у Белој Цркви и Великом Градишту.
„Планирамо и потпуно уређење и претварање кеја у Новом Саду у туристичку атракцију. Све ово ће бити започето и завршено ове године“, рекао је Кандић.
Он је казао да се у наредним годинама очекује да ‘крузинг’ индустрију из земаља ЕУ своја путовања прошири и завршава у нашој земљи, а не као до сада у Будимпешти.
„Када све то завршимо можемо да се надамо да ћемо превазићи годину пре короне када је било преко 200.000 посетилаца са крузера и 1500 пристајања“, оценио је Кандић.
Говорећи о сектору лова и риболова, Кандић је рекао да постоји потенцијал који никада до краја није био развијен, али да ће се и то променити, јер се разматрају многа улагања у ловну инфраструктуру.
„Пре пандемије смо имали око 10.000 туриста ловаца годишње. Сада се опорављамо и надам се враћамо и на двоструко више од тога. Ових година смо почели да разматрамо улагања у ловну инфраструктуру, а пример је и ловачки дом у Рачи који ће бити ускоро отворен и који ће бити иницијална каписла за све оно што следи у овим областима“, рекао је Кандић.
Међу експонатима Сајма наутике налазе се ексклузивне јахте, глисери, једрилице, чамци, бродски и ванбродски мотори, наутичка и остала опрема за спортове на води, којима могу да позавиде и озбиљне морске монденске марине и туристичке дестинације.
Уз традиционалну берзу половних пловила, посетиоцима су представљене познате регате, сплаварења и остали водни потенцијали Србије, а екологија и безбедност на води постале су неизоставне теме.
Посебан акценат се ставља на сегмент лова и риболова, а међу излагачима су велики али и мали дистрибутери и произвођачи опреме за ова два хобија или спорта.
Пратећи садржај овог сајма, како су најавили организатори, су стручна предавања и изложбе, у којима учествују познати уметници, музеји и институције.
Priprema se zakonska zabrana prodaje elektronskih cigareta maloletnicima
Преузмите андроид апликацију.