Светски дан метеорологије, који се ове године обележава под слоганом „Будућност времена, климе и вода из перпсективе различитих генерација“, прилика је да се и српски метеоролози осврну на своја важна достигнућа, али да се подсете на дугу и блиставу традицију, рекао је директор Републичког хидрометеоролошког завода (РХМЗ) Југослав Николић.
Он је за Танјуг нагласио да Србија има једну од најдужих традиција метероолошке делатности од 175 година, када је професор Владимир Јакшић увео прва метеоролошка мерења, а наша земља један је од оснивача Светске метеоролошке организације.
„Стога имамо одговорност и обавезу не само да очувамо наслеђе, него и да кроз имплементацију технолошких достигнућа дамо бар неки допринос друштву“, каже директор РХМЗ-а.
Наглашава да је институција коју води лидер у региону у поменутој области.
Напомиње да је Светски метеоролошки дан установљен 23. марта 1950. године ступањем на снагу конвенције о оснивању Светске метеролошке органиазације са седиштем у Женеви.
„Она је годину касније прерасла у специјализовану агенцију УН и бави се међународном сарадњом и координацијом у области стања и понашања атмосфере у погледу њене интеракције са копненим и океанским површинама, као и времена и климе које производи и расподеле водних ресурса на планету“, наглашава директор РХМЗ-а.
Николић је навео да је, с тим у вези, пре 30 година управо 22. марта установљен и Светски дан вода због занчаја водних ресурса.
Када је реч о раду РХМЗ-а, истакао је да је основна делатност метеоролога у Заводу благовремена најава свих значајних чинилаца кроз анализу и што тачнију прогнозу.
Преузмите андроид апликацију.