Према наводима Републичког завода за статистику просечна нето зарада (без пореза и доприноса) исплаћена у децембру 2022. године у нашој земљи износила је 84.227 динара. Подаци за наш град су бољи у односу на републички просек, имајући у виду да је просечна зарада у Новом Саду за децембар 2022. године износила чак 102.874 динара, односно 877 евра.
Са жељом да освежимо памћење, потражили смо званичне статистичке податке за Нови Сад, за месец децембар пре десет година. Оно што се одмах уочава јесте евидентан раст зараде у нашем граду у односу на период од пре 10 година.
Наиме, 2012. године просечна нето зарада у нашем граду износила је свега 418 евра. За десет година, просечна нето зарада Новосађана нарасла је за 110%.
Уколико се настави овакав тренд раста, очекивана просечна месечна зарада у Новом Саду 2025. године износила би око 1300 евра.
Поред раста просечне нето зараде, у истом временском периоду, у нашем граду приметан је истовремено и очигледан пад стопе незапослености.
Према подацима из 2012. годинe, стопа незапослености у Новом Саду износила је чак 19%, док је 2022. године проценат незапослености сведен на свега 7%.
Шта је допринело оваквим резултатима?
Оно што се променило од 2012. године до данашњег дана засигурно је приступ у вођењу града. Одговорно, континуирано и посвећено управљање градом, допринело је да иностране мултинационалне компаније препознају Нови Сад као инвестициону локацију.
Након скоро 40 година, у Новом Саду отворене су нове фабрике: „Lear“, „Аptiv“, „Barry Callebaut“, „Continental“, „BMTS“, „CTP“, и „Nidec“.
Предуслов за овај инвестициони бум од 2015. године у нашем граду омогућен је захваљујући свеобухватној политичкој и економској стабилности која је изграђена у нашој земљи, и која је омогућила да се Република Србија поново сматра земљом погодном за инвестиције.
Позитивне ефекте инвестиција у нашем граду осетили су наравно и наши суграђани. Створени су услови за ново запошљавање, атрактивно радно окружење и услове рада, али и зараде које су изнад републичког просека.
Шансу у Новом Саду посебно су добили млади, којима се кроз овакве инвестиције омогућава да након завршених студија остану у Новом Саду, и својој земљи, ту отпочну каријеру и створе себи најбоље могуће услове за живот.
Статистика сведочи да је у периоду од 2012. године до 2022. године у нашем граду новозапослено 42.000 људи.
Будући да су светски гиганти „Continental“ и „Nidec“ изградили односно приводе крају изградњу још по једне фабрике у нашем граду, број радних места ће засигурно наставити тренд раста.
У ишчекивању смо завршетка радова за развојни кампус компаније „3lateral“, као и обнове зграде Радничког универзитета, у који ће се уселити домаћа ИТ фирма „VegaIT“.
Поред тога, постројење некадашње фабрике „Нов кабел“ трансформише се у модеран, еколошки, развојни центар компаније „Schneider Electric“.
Научно – технолошки парк у Новом Саду ускоро ће добити још један објекат, будући да су реалне потребе компанија и института које послују у оквиру овог здања на путу превазилажења његових постојећих капацитета.
У последњих 10 година, Нови Сад постао је град инвестиција, нових радних места, град могућности за младе, град у којем је просечна месечна зарада изнад републичког просека, а стопа незапослености у константном паду. Нови Сад је постао познат и као регионални ИТ центар, у којем тренутно послује преко 900 ИТ компанија. Иако овај, и остале епитете Нови Сад није имао пре десет година, данас их оправдано носи.
Traži se projektant za novi objekat Naučno-tehnološkog parka
Преузмите андроид апликацију.