Пре извесног времена, услед ратних околности, веома значајан број Руса и Украјинаца населио је Нови Сад. Сан о бољем животу и жеља за осећајем прихваћености довели су их управо овде код нас, где су прихваћени онако како су и очекивали, оберучке.
Свако ко реално сагледа може рећи да су понели само најосновније ствари и жељу за нормалним наставком живота далеко од рата, међутим, истина је да су са собом донели много више. Своју културу, своје музичке жанрове, своје специјалитете и навике својствене само њима.
Није то ништа ненормално. Архитектура Новог Сада сматра се једном од најбогатијих у Србији управо због његове мултикултуралности и традиције да свака нација која је у неком моменту боравила на овом простору у њега унесе нешто своје.
Исто тако је и са музиком, само што она, за разлику од архитектуре, понекад може да споји и етнички раздељене заједнице.
Нови становници нашег града својом појавом постепено су почели да мењају правила у домаћој музичкој индустрији.
Исто као што највећа музичка имена наше домаће фолк сцене викендима, већ по инерцији, време проводе на аеродромима одлазећи и долазећи у српске дискотеке широм Цириха, Франкфурта и других познатих европских градова у којима “ведре и облаче“, код нас на гостовања полако пристижу све познатија имена руске музичке сцене.
У питању су претежно бендови који свирају алтернативни рок, па се њихови наступи најчешће могу слушати у простору, у коме су Новосађани већ навикли да слушају добру алтернативну музику, Студентском културном центру Фабрици.
Најсвежији пример за то је догађај који се, у нашем граду, одржао пре мање од месец дана. У питању је концерт руског пост-панк бенда “Плохо“ из Новосибирска.
Иако је наступ био премијера у Новом Саду, овај бенд је већ наступао прошле године у Београду, када је распродао два узастопна концерта.
Из СКЦНС Фабрике кажу да су посетиоци на овом наступу били искључиво руске и украјинске националности, док се међу публиком могло наћи и десетак наших људи.
Оно што им је оставило посебан утисак јесте сала која је након концерта затечена у стању на какво особље није навикло.
Наиме, након концерта који је у потпуности попунио простор музичке сале СКЦНС Фабрике, на поду је од смећа остало свега неколико чаша.
Иако није за похвалу, под се, након концерата у овом простору обично ни не види од лименки, чаша, празних кутија од цигарета и осталог смећа које се, и поред постављених канти за отпатке, некако увек пронађе на поду.
Да ли због тога што поштују правила, долазе и одлазе на време, те су прилично културнији од “домаће“ публике, Србија полако постаје руска “дијаспора“ што се тиче музичких наступа и у наредном периоду у нашем граду биће одржан велики број концерата намењених руској и украјинсој публици.
Поред Плоха пред српском публиком су у скоријем периоду наступали многи руски бендови као што су “OLIGARKH“, Заговор, „Shortparis“…
Круг људи који посећују ове свирке прилично је затворен, а музика још увек није заживела међу нашим алтернативним рокерима, ипак, по свему судећи, код нас се доселио толики број руских и украјинских миграната, довољан да сале на свим досадашњим манифестацијама буду у потпуности пуне.
Насупрот томе, иако се сматра да на руске концерте за сада долазе претежно Руси и Украјинци, фронтмен групе “Плохо“, Виктор Узаков за наш портал изјавио је да је приметио и велики број српских држављана, те да је наступ у Новом Саду био врхунски и да се нада да ће се ускоро поновити.
Сада је питање да ли ће, након свих ових миграција, у новосадској музичкој сцени доћи до неких значајнијих промена које ћемо касније препричавати кроз историју, као што данас волимо да се присетимо златног доба панка, или ће, баш као што и после концерата са собом уредно понесу све своје, новопридошли становници нашег града, када се рат заврши отићи кући и са собом понети све своје, укључујући и трагове музичког живота у Новом Саду.
Преузмите андроид апликацију.