Почетна > Бизнис
Бизнис

Саудијска нафтна компанија Арамко зарадила 161 милијарду долара у 2022.

Садуијска нафтна компанија Арамко објавила је данас да је у 2022. години забележила рекордну добит од 161,1 милијарде долара.
Фото: Pexels/Tom

Како преноси Би-Би-Си, главни фактори који су утицали на толику добит су растуће цене енергената у свету, као и повећана потражња, а остварена добит представља повећање од 46,5 одсто у односу на претходну годину.

Арамко је такође објавио дивиденду од 19,5 милијарди долара за последње тромесечје 2022. године, која ће бити исплаћена у првом кварталу ове године, а највећи део те дивиденде ићи ће влади Саудијске Арабије, која поседује готово 95 одсто акција у компанији.

“Узевши у обзир то да очекујемо да ће нафта и гас остати од суштинског значаја у догледној будућности, ризици услед недовољног улагања у нашу индустрију остају реални – укључујући и повећање цена енергије“, рекао је председник и извршни директор те компаније Амин Насер, и додао да ће, како би одговорила на те изазове, компанија фокусирати не само на проширење производње нафте, гаса и хемикалија, већ и на улагања у нове технологије са ниским садржајем угљеника.

Компанија Арамко је у саопштењу навела да су резултати компаније “подстакнути јачим ценама сирове нафте, већим количинама продатих и побољшаним маржама за рафинисане производе“.

Амерички произвођач Ексон пријавио је зараду од 55,7 милијарди долара, а британки Шел зараду од 39,9 милијарди долара, наводи британски јавни сервис.

Сировом нафтом типа Брент, која носи референтну цену нафте, тренутно се тргује по цени од око 82 долара по барелу, иако су цене премашиле 120 долара по барелу у марту прошле године, након почетка рата у Украјини.

Коментаришући саопштење те компаније и објављену добит, генерални секретар Амнести Интернешенела Ањес Каламар је оценила да је “шокантно за ту компанију да оствари профит, од више од 161 милијарде долара у једној години продајом фосилних горива – највећег узрочника климатске кризе“.

Она је додала да је то “још шокантније“ када се узме у обзир да је добит остварена у доба глобалне кризе трошкова живота и потпомогнута повећањем цена енергената, који су резултат “руског агресорског рата против Украјине“.

Саудијска Арабија је највећи произвођач у ОПЕК-у.

Na svetskim berzama veliki pad cena akcija zbog inflacije i kolapsa SVB

 

Преузмите андроид апликацију.