Бицикл као превозно средство постаје све чешћи избор Новосађана, а самим тим, бициклистичка инфраструктура града и радови на истој све више добијају на значају. Шта је у плану у 2023. години?
Ове године наставиће се и изградња бициклистичке стазе Нови Сад – Бегеч.
У питању је трећа фаза ове трасе, деоница од Улице Симе Матавуља у Новом Саду до Дунавске у Футогу дугачка 10,6 километара. Радови на овој деоници вреде 170,5 милиона динара.
Та стаза део је Еуро Вело 6, бициклистичке стазе која прати Дунав и протеже се преко 3.600 километара пролазећи кроз 10 европских држава, укључујући и Србију.
Наставља се и изградња бициклистичке стазе уз канал ДТД од Булевара Европе до моста ка Ирмову, планиране дужине од око 9 километара. Ова деоница коштаће око 213 милиона динара.
Програмом уређивања грађевинског земљишта за 2023. годину планирана су средства од 3 милиона динара за анализу увођења бициклистичког саобраћаја на Мосту слободе.
Бициклистичка стаза на Мосту слободе један је од најпопуларнијих и најизгласанијих предлога грађана на платформи ТвојГрад, где Новосађани гласају за пројекте који су им најпотребнији.
Она би могла да изгледа овако:
Такође, 7,2 милиона динара издвојено је за одржавање бројача саобраћаја и дисплеја за бициклисте који су већ постављени по градским бициклистичким стазама.
Бициклистичке стазе у граду за преко 40.000 корисника
У Новом Саду живи више од 350.000 становника, а само на подручју града регистровано је више од 140.000 путничких и теретних возила, говоре подаци Републичког завода за статистику за 2021. годину. Сада је, претпоставља се, тај број и већи.
Саобраћајне гужве и тражење паркинга, међутим, нису свима проблем, јер се процењује да у Новом Саду око 40.000 људи као примарно превозно средство користи бицикл.
Погодност за ово представља преко 100 километара бициклистичких стаза у Новом Саду, али и равно тло које олакшава коришћење бицикала.
Само у протеклих 10 година у Новом Саду је изграђено 30,4 километара нових бициклистичких стаза у вредности од 375,5 милиона динара, а санирано је преко 10 километара већ постојећих стаза.
Град Нови Сад први у Србији субвенционисао куповину бицикала
Коришћење бицикла, поред бенефита физичког здравља, носи и предност из еколошког аспекта. Град Нови Сад први је у Србији почео са праксом субвенција приликом куповине бицикала пре две године.
У 2021. години за ту сврху издвојено је 18 милиона динара, док је у 2022. години за исту намену издвојено 20 милиона динара. У те две године помоћ при куповини новог бицикла добило је скоро 3.500 грађана.
Буџет за 2023. годину поново предвиђа 20 милиона динара субвенција за куповину бицикала.
Они који се не определе за куповину, бицикл могу изнајмити
„NSbike“ је сервис изнајмљивања јавних бицикала покренут од стране Града Новог Сада, уз сарадњу са ЈКП „Паркинг сервис“. Ова пракса обележиће ове године своју 13. „сезону“.
Бицикл је могуће изнајмити на 16 станица које су постављене на атрактивним локацијама у граду, у било ком периоду дана за време трајања сезоне изнајмљивања.
Трајање сезоне је обично од априла до почетка децембра, а корисници могу бити сви грађани старији од 16 година.
У будућности, пруга између Петроварадина и Беочина могла би да постане „зелена“ бициклистичка стаза.
У дужини од 17 километара, пруга која се не користи од 2007. године могла би да постане бициклистичка стаза, а од Петроварадина, стаза би прошла кроз Сремску Каменицу, Лединце, Раковац и завршила би се код бивше железничке станице у Беочину.
Какав садржај је планиран и како би изгледала та стаза погледајте у тексту испод:
Zapuštena pruga Petrovaradin – Beočin postaje zelena biciklistička staza – šta je u planu? (FOTO)
Преузмите андроид апликацију.