Србија мора да се ослони на људски капитал и да се фокусира на радну снагу како би остварила већи привредни раст, оцењено је данас на панелу „Људски капитал за раст и већу продуктивност у Србији“, који је одржан, у оквиру јубиларног 30. Копаоник бизнис Форума.
Панелисти су се сагласили да је неопходно наставити реформу у образовању, за коју сматрају да је кључ ефикасности у раду.
Директорка УНИЦЕФ Србија Дејана Костадинова истакла је да је дуално образовање добро, али да није довољно.
Нагласила је да постоји пад у јавној потрошњи за развој људског капитала и да ће, уз текућу кризу, бити тешко да се повећа потрошња из јавних средстава.
Она је подсетила да је основно образовање у Србији обавезно, али да је потребно много напора како би се у потпуности спровело у дело. „Србија је остварила добре резултате у погледу завршетка школовања рањивих група. Рани бракови су проблем у Србији, ми се враћамо на тему сиромаштва, јер се ту крије кључ. Деци је потребна финансијска подршка како би ишли у школе. Постоји потреба да се пређе на мере како би се сузбило сиромаштво“, рекла је Костадинова.
Светлана Кисић из Савеза економиста Србије је сагласна да је неопходно унапређење образовног система и навела неколико кључних потеза који би допринели томе.
„Неопходно је променити структуру средњих школа у Србиј. Чак 60 одсто средњих школа у Србији се односе на стручно образовање. ПИСА тест показује да ученици из тих школа остварују знатно слабије резултате од гимназијалаца“, нагласила је Кисић.
Како каже, морамо радити на инклузији, јер на тај начин стварамо радну снагу, а неопходно је више стимулисати жена да се баве занимањима будућности.
Србија није једина земља у региону која се бори са проблемом одласка радне снаге, поручују из Светске банке, али, како каже водећи економиста Светске банке за Западни Балкан Ричард Рекорд, та миграција не мора бити увек лоша.
„Када људи оду и врате се, они доносе новац, технологију, знање. Најбрже растуће економије су оне где су се људи враћали после боравка у иностранству“, оценио је Рекорд.
Он је навео да Србија мора анализирати факторе који утичу на одлазак људи из земље, а да су економске прилике само један део.
„Популација и број становника се смањује и Србија не сме себи да дозволи да не искористи пуне ресурсе које поседује“, закључио је Рекорд.
Biće dovoljno svih energenata, uspeli da cene struje i gasa budu najniže u Evropi
Преузмите андроид апликацију.