Почетна > Бизнис
Бизнис

Произведено прво европско пиво од цврчака

Мање од месец дана пошто је Европска комисија (ЕК) дала зелено светло за употребу брашна од кућних цврчака у производима за исхрану људи, објављена је информација да је већ направљено и прво пиво, чији је један од састојака овај инсект.
Фото: Unsplash/wilstewart3

На тржиште произвођачи могу да пласирају на стотине прехрамбених производа од инсеката, који су до сада били намењени искључиво за исхрану кућних љубимаца, али не и људи и домаћих животиња. На тој листи су и хлеб, пецива, кондиторски производи, супе, сосови, грицкалице.

Европски медији подсећају да је уредба донета на основу научног мишљења Европске агенције за безбедност хране (ЕФСА). Став стручњака јесте да се у узгоју инсеката произведе стотинак пута мање емисије штетних гасова него код узгоја стоке за исту количину хране, пише портал „Агроклуб”. Такав прах (брашно) има и висок садржај протеина, извештава „Агронотис” и 60 до 70 одсто масних киселина и минерала.

Како се наводи, прво пиво од цврчака направљено је у Хрватској. Фабрике буба, које се налазе на Ветеринарском факултету у Загребу, постоје још од 2015, а они су се, према изјави власника, одлучили за нешто чега нема на отвореном тржишту како би могли да буду конкурентни.

Тако су направили – прво европско, односно хрватско пиво од цврчака. Сада имају и светло пиво које карактерише, како каже, одлична пена. Објаснио је и да производи на бази брашна од овог инсекта, посебно они слатки, не трпе превише овог састојка, тако да у пиво иде само пет посто тог брашна.

Он је рекао и да је узгој цврчака изузетно захтеван, тако да су морали да развијају и храну за њих како би имали уједначене компоненте, од којих су неки пословна тајна. Иначе, Организација за храну и пољопривреду Уједињених нација ФАО раније је саопштила да је узгој инсеката одржива алтернатива узгајању животиња у производњи хране за људе.

Њихова предност је што се могу узгајати на малом простору, на органским производима и својеврсном отпаду који се тако рециклирају. Троше мале количине воде и емитују мање гасова стаклене баште.

Још једна предност је што не представљају ризик за преношење зооноза, болести које се преносе са животиња на људе.

И поред тога, више од половине европских потрошача који су анкетирани изјаснило се да не желе у свом јеловнику инсекте. Већ сада многе потрошачке организације инсистирају на томе да таква храна буде јасно обележена.

Bolja zaštita putnika od lažnih rezervacija

Преузмите андроид апликацију.