Почетна > Нови Сад

Актуелно Нови Сад

Од почетка 2023. у Новом Саду посађено 663 стабла новог дрвећа

У јануару и фебруару ЈКП „Градско зеленило“ посадило је у више градских квартова 663 саднице новог дрвећа и 3.370 комада украсног шибља.

А посађено је и 275 садница ружа на Београдском кеју. На Лиманима је посађено 250 садница граба, копривића, јасена и багрема, и 200 садница украсног шибља. У центру града посађено је 89 садница сорбуса, липе и украсних трешања. Централна градска зона улепшана је са чак 1.900 комада украсног шибља.

Детелинара је богатија за 68, а Петроварадин за 97 нових стабала лишћара. На ове две локације посађано је и 194 саднице украсног шибља. На Новом насељу, Клиси, Подбари, Салајци и Роткварији посађено је 159 садница лишћара и 1.076 садница украсног шибља.

„Градско зеленило ће на захтев градоначелника Милана Ђурића у наредном периоду максимално појачати мере заштите постојећег и садње новог дрвећа у граду и приградским насељима. Садња новог дрвећа биће настављена и током марта. А наш најважнији задатак у наредним данима јесте наставак третирања дрвеће специјаном мешавином пестицида и хербицида, који дрвеће штите од штетних организама и болести.

Како бисмо сачували свако стабло и допринели његовог бољој биолошкој кондиицији у наредним месецима и годинама наш фокус деловања биће усмерен на превенцију и заштиту дрвећа кроз наставак примене фолијарне прихране и појачану примену дендрохирургије“, каже Милош Егић генерални директор „Градског зеленила“.

Градско зеленило увело је 22. фебруара по угледу на светске метрополе специјални третман зимске здравствене неге дрвећа, током ког се црвеним и плавим уљем, која садрже специјално одабране фунгициде, инсектициде и посебну мешавину минералних уља третирају дрвеће и украсно шибље и жбуње у свим градским парковима, уличним дрворедима, и квартовским зеленим површинама. Третмани се спроводе уз сарадњу с Институтом за низијско шумарство.

„Здравтвени третман плавим и црвеним уљем значајно ће унапредити заштиту дрвећа и жбуња од штетних организама током вегетације. Зимско третирање је значајна мера у сизбијању биљних болести и штеточина на свим врстама дрвећа и жбуња у урбаним срединама, који се примењује у најразвијенијим градовима Европе и света. Зимским третирањем смањује се потенцијал биљних болести и штеточина који презимљавају у крошњама стабала, сакривени у пукотинама коре, пупољцима, ранама на кори“, каже Данијела Андрић помоћник директора „Градског зеленила“.

Raspored smena klizanja na SPENS-u za četvrtak, 2. mart

 

Преузмите андроид апликацију.