Деца која много времена проводе гледајући ТВ мање су срећна од оне која се баве активним хобијима попут цртања, јер их то више забавља и позитивно утиче на развој мозга.
Гледања ТВ-а или листања сликовница умањују срећу детета и треба их ограничити, а слободно време би требало испунити активном игром, тврде научници са Универзитета Оксфорд.
Они су открили да су деца која своје слободно време користе за гледање ТВ-а или се забављају на сличан пасиван начин, мање срећна од оних чија је свакодневица испуњена игром у којој нешто стварају, а чије резултате могу да виде.
Осим тога, активна игра помаже развоју детета и повећава његове моторичке способности, док читање, причање прича и певање унапређују говорне вештине.
– Прекомерно гледање ТВ-а има негативан утицај на срећу детета – изјавили су научници.
– Што дете више времена проводи испред екрана, то се мање посвећују игри и активним стварима које резултују срећом и развојем вештина – закључио је др Лоренс Рупе који је водио студију.
Идеалне активности за развој и срећу детета су цртање, слагање коцкица, певање, па чак и игра скривања.
Др Руп објашњава да деца могу да воле цртане филмове, али свака игра са родитељем учиниће много више за њихов развој од свих едукативних цртаних филмова.
Преузмите андроид апликацију.