Новонастали тренд еколошке освешћености наше суграђане све више окреће природи и природним производима. И заиста, када би село било смештено у граду, сваки човек би волео да живи у њему.
Данас то село, или барем намирнице које на њему рађају, можемо пронаћи на неколико места у граду, а то су пијаце.
Била Футошка, Лиманска, Кванташка, Рибља, Сателитска или Детелинарска, свака пијаца у нашем граду представља једну малу посебну енклаву природе.
Мотиви за одлазак на пијац’ некада су били јасни – била је јефтинија од продавница! Међутим, временом су и пијачни продавци освестили колико благо имају у својим рукама када на тезге износе здраве и непрскане производе који за разлику од оних у маркетима нису окупани адитивима.
Зато данас на пијацу идеш да купиш здраво, а ако ћеш јефтиније пратиш акције у великим маркетима.
Поред тога, један од главних мотива јесте и стари добри култ одласка на пијац’ којем се домаћице веома радују јер подразумева ћаскање са комшијама, познатим продавцима и свима које сретну том приликом.
Таласе некадашњег Панонског мора заменили су таласи класја и море плодног земљишта на коме расту најлепши плодови.
Живот у дослуху са природом земљорадницима нуди могућност да производе барем неколико пута укусније производе од оних пластичних, наизглед савршених, које можемо видети по маркетима.
Међутим, проблематика код одласка на пијацу данас сасвим је другачије природе.
У човековој природи је да жели да прође јефтиније – да прође добро. То некада није било тешко јер су домаћице свој цегер везивале на пак трегер и “лондрале“ по читаво јутро од пијаце до пијаце упоређујући цене шаргарепа, лука и осталих ствари које би им требале за ручак.
Данас нико нема времена за претерано шеткање и истраживање.
Шта више, уопште не морамо да се потрудимо нешто да сазнамо већ сугестивно купујемо оно шта нам телевизор јави да је “на акцији“ те недеље.
Колики год недостатак времена био, пијаца је нешто посебнo, а да не бисте морали ићи од једне до друге, истражили смо које су намирнице најјефтиније на којој пијаци.
Црни лук најјефтиније се може пронаћи на Лиманској пијаци, по цени од 80 до 100 динара по килограму.
Кромпир се најповољније може пазарити на Сателитској и Лиманској пијаци са почетном ценом од 100 динара по килограму.
Бели лук је убедљиво најјефтинији на Детелинарској пијаци где комад износи од 25 до 50 динара, али иста пијаца такође држи и најниже цене када је парадајз у питању (280-300 динара по килограму).
Краставац по најнижој цени можете пазарити на Футошкој пијаци (250-400 динара по килограму).
Шампињони су најјефтинији на Сателитској пијаци, можете их набавити по цени од 330 динара по килограму.
Зелен за супу на Детелинарској пијаци кошта убедљиво најјефтиније (од 80 до 100 динара по вези), док је шаргарепа најјефтинија на Лиманској пијаци са почетном ценом од 80 динара по килограму.
Лиманска пијаца предњачи и у ценама пасуља. На њој можете пазарити килограм пасуља по цени од 250 динара.
Што се тиче воћа, тренутно је сезона наранџи па ћемо њих прве споменути. Оне се најјефтиније могу пронаћи на Футошкој пијаци, по цени од 120 динара по килограму.
Најнижа цена јабука уочена је на Рибљој пијаци. Килограм кошта 60 динара.
Банане су најјефтиније на Футошкој. Цена за килограм креће се између 150 и 250 динара.
Крушке су најприступачније на Сателитској пијаци са почетном ценом од 150 динара по килограму.
Шта год да вам од орашастих плодова затреба, били то бадеми, ораси, лешници, најповољније их можете пазарити на Лиманској пијаци.
Дакле, дефинитивни закључак је да не постоји пијаца која је најјефтинија, већ да цене варирају у односу на оно шта желите да купите.
Ипак, увек имајте на уму да уколико купујете на велико обавезно одете на Кванташку пијацу.
Тамо су цене барем за 10% ниже него на осталим пијацама, наравно, уз подразумевање да узимате барем џак одређеног поврћа или воћа.
Dan kada su se Novosađani penjali na reflektore da gledaju fudbal (FOTO)
Преузмите андроид апликацију.