Ванредни састанак министара одбране ЕУ биће одржан 7. и 8. марта ради координације додатних испорука оружја и муниције Украјини, изјавио је данас високи представник ЕУ за спољну политику и безбедност Жозеп Борељ на Минхенској безбедносној конференцији.
Прва и најхитнија ствар коју геополитичка Европа мора да уради јесте да наоружа Украјину, рекао је он, наведено је у саопштењу Европске службе за спољне послове.
Он је истакао да Русија не може да добије овај рат и да Украјина мора да победи.
„Онда пређимо са речи на дела и убрзајмо нашу војну подршку Украјини, јер је Украјина у критичној ситуацији са становишта расположивог оружја“, рекао је он.
Борељ је нагласио да недостатак оружја треба брзо да се реши и да је то питање недеља.
„А то се не може решити заједничком набавком и куповином јер свака набавка која дође на тржиште долази на крају низа дугачке листе налога које су већ донеле државе чланице“, навео је он.
Борељ је рекао да државе чланице морају да користе оно што имају и да је то питање за министре одбране.
„На предстојећем састанку 7.-8. марта ћемо предложити да се убрза процес који је већ у току и мислим да радећи заједно, то можемо“, истакао је он.
Борељ је казао да рат у Украјини доводи у питање безбедност Европе.
„Ово сам јуче рекао Кинезима (директору Централног комитета за спољне послове Комунистичке партије Кине Вангу Јиу). Наоружавамо Украјину јер је овај рат изазов за нашу безбедност. То је егзистенцијални изазов за Европу. Али нећу само да причам прећи ћу на ствар, председник (Украјине Володимир) Зеленски и Украјинци добијају много аплауза и недовољно оружја. То је парадокс“, навео је он.
Како је истакао, Украјинци се боре, плаћају највећу цену у смислу живота, али овај рат се дешава на европском тлу, утиче на нас и има глобални утицај широм света што утиче и на нашу безбедност.
„Русија угрожава нашу безбедност и ми користимо принуду“, рекао је Борељ.
Усвојили смо много санкција против руске привреде и руских појединаца, додао је он.
„Оне имају ефекта, нећу да улазим у детаље, али погледајте трговински дефицит, буџетски дефицит и приходе од продаје угљоводоника. Ове три кључне варијабле показују да ове године Русија пада. Прошла година је била веома добра година за њих. Ова година ће бити веома лоша јер смо успели да се ослободимо зависности од руског угљоводоника: са 40 одсто зависности од гаса на скоро нула одсто за неколико месеци што је изванредно достигнуће“, нагалсио је Борељ и додао да је успостављена и горња граница цене руске нафте.
Он је казао да војна подршка Украјини иде не из буџета Европске уније, ни из буџета којим управља Европска комисија, већ из међувладиног фонда, својеврсног „клуба“ који су државе чланице са задовољством створиле како би пружиле обуку и наоружање својим партнерима: такозваног Европског фонда за мир.
Државе чланице одлучиле су да искористе овај фонд за наоружавање Украјине – 3,6 милијарди евра, истакао је Борељ.
Он је додао да ЕУ и обучава украјинске војнике и да ће до краја године Мисија војне помоћи обучити 30.000 украјинских војника.
„Али много више мора да се уради и много брже. Има још много тога да се уради. Морамо да повећамо и убрзамо нашу војну подршку Украјини“, истакао је Борељ.
Peskov:Zapad ne pokazuje spremnost za mirovne inicijative za Ukrajinu
Преузмите андроид апликацију.