Према извештају Уницефа који обухвата само најбогатије земље на свету, најбоља места за подизање деце из емигрантских породица и у која људи желе да се преселе, налазе се у Холандији, Јапану, Естонији, Шпанији и Финској, објавио је данас Би-Би-Си.
Како се наводи, за породице са децом постоји више фактора које треба узети у обзир када се бира земља за пресељење, осим просечног прихода или економске стабилности, а то су квалитет образовања, квалитет здравствених услуга, простор за игру.
Управо се на тим врстама фактора Уницеф фокусира у својим извештајима о добробити деце.
На врху свеукупне Уницефове листе за добробит деце је Холандија, која је посебно добра у погледу менталног здравља деце (на првом месту) и вештина (где је на трећем месту).
У Холандији, девет од 10 петнаестогодишњака каже да су задовољни животом, што је највећи проценат од свих земаља које је Уницеф испитао, а осам од 10 каже да лако склапају пријатељства.
У Уницефовој анализи благостања деце за 2020. годину, Јапан је на првом месту по физичком здрављу деце, а у најновијем извештају из 2022. године, који се посебно бавио срединама у којима деца одрастају, заузима друго место за „свет око детета“ – категорију која укључује аспекте као што су урбане зелене површине и безбедност саобраћаја.
Јапан такође има најнижу стопу гојазности деце, ниску смртност деце и изузетно низак ниво загађења ваздуха или воде који погађа децу, а што је најважније једна је од најбезбеднијих земаља за породице и има један од најбољих светских образовних система.
Естонија има високе оцене за низ важних аспеката, као то што су деца изложена мањем загађењу ваздуха, мањем загађењу буком и мањој количини пестицида него у готово било којој другој богатој земљи и има више урбаних зелених површина од многих других земаља.
Једна од највећих предности, међутим, може бити естонски образовни систем јер деца имају боље математичке, научне и писане вештине од било које земље ван Азије.
Шпанија је оцењена највишом оценом у Уницефовом извештају када је реч о животној средини око деце, јер је ниско загађење ваздуха и воде.
Шпанија је у рангу са Холандијом по томе колико деце каже да лако склапају пријатељства (81 одсто), док је стопа самоубистава адолесцената једна од најнижих у богатим земљама и мања за једну трећину од оне у САД, Канади, Аустралији или Новом Зеланду.
Финска, која је пета у укупном поретку у Уницефовом најновијем извештају, има посебно високе оцене у две од три категорије – број један у „свету детета“ када је реч о томе како окружење директно утиче на децу, као што је квалитет ваздуха, и број два за „свет око детета“ који се бави елементима окружења са којим дете комуницира, као што су школе, опасности у саобраћају и зелене површине.
Posle Londona, Zelenski večeras u Parizu, sutra možda na samitu u Briselu
Преузмите андроид апликацију.