Мамографија је заправо рендгенски снимак дојке који се користи за рано откривање рака дојке. Апарат који се користи за обављање мамографије назива се мамограф и ова процедура није болна, али може бити непријатна. Мамографија је важна јер се на налазима који могу указивати на рак дојке могу видети абнормалности у ткиву дојке.
У свету се свака три минута открије један рак дојке, односно у Хрватској се дневно открије шест нових случајева и зато је важно редовно обављати овај скрининг.
Шта је мамографија?
Мамографија је врста прегледа где се стање ткива дојке утврђује коришћењем ниских нивоа рендгенских зрака. Овај преглед мора редовно да обавља свако ко има одређене абнормалности дојке као што су квржице, бенигне цисте или бенигни фиброаденоми. Исто тако, мамограф треба урадити што је пре могуће ако осетите било какве промене на дојкама, као што су бол, квржице, промене у боји брадавица или промене у боји или величини и облику груди.
Први мамограф би требало да се уради између 38. и 40. године, а све жене старије од 40 година треба да раде мамограф сваке две године, без обзира на стање дојки.
Како изгледа мамографија?
Мамограф је апарат у који се ставља једна по једна дојка, које се затим притискају плочама са горње и доње стране, а након тога апарат прави рендгенске зраке који се користе за снимање дојке до детектора на другој. страна. Свака дојка се фотографише у два различита правца, а за сваку се добијају две мамографске слике. Овај детектор затим шаље сигнале рачунару да формира дигиталну слику која се зове мамограф. Мамографија траје од 10 до 20 минута, након чега можете наставити са уобичајеним активностима. Постоје две главне врсте мамографије. Скрининг мамографија која се користи код здравих жена које немају проблема са дојкама. Друга врста је дијагностичка мамографија, која се користи за промене које су уочене на ултразвучном прегледу или код жена које имају одређене проблеме. Постоји и 3Д мамографија, која је нова врста мамографије која производи 3Д слику.
Може ли мамографија открити рак дојке?
Мамографија је одличан помоћник у откривању рака, али мамографија не може дијагностиковати рак. Односно, мамографи могу показати одређене промене и абнормалности у ткиву дојке, али не могу да утврде да ли су те промене нужно карцином. Уместо тога, мамограф је помоћни преглед којим се може утврдити стање, али ако се покажу промене, лекар ће на основу налаза одлучити да ли је потребно додатно тестирање, као што је биопсија ткива дојке, чиме се може утврдити да ли је ткивo канцерогено или није. Ипак, мамографија је изузетно важна јер може да дијагностикује промене и пре појаве било каквих симптома, а самим тим и лечење може почети на време и спречити ширење рака на околна ткива.
Ко треба да иде на мамографију?
Поред тога што се овај преглед препоручује свима старијима од 40 година, мамограф треба урадити и у случају било каквих видљивих или опипљивих промена, ако неко у породици има рак дојке или јајника, када особа зна да има одређене проблеме. као што су цисте. За ово је изузетно важно редовно радити самопреглед дојки, који је најбоље урадити недељу или две пре почетка менструације. Међутим, мамографија има своје недостатке, односно у 10 до 15 одсто случајева неће открити рак дојке, понекад може бити лажно негативан или позитиван, па је најбоље урадити додатне претраге као што је ултразвук дојке.
Како се припремити за мамографију?
Иако нема посебне припреме, морате знати неколико ствари. Ако сте трудни или дојите, реците то лекару, јер би у том случају ултразвук био прикладнији тест. Ако имате менструацију или треба да је добијете за неколико дана, боље је изабрати други термин за мамографију, јер су у овом периоду дојке веома осетљиве, па ће преглед бити нешто непријатнији. Такође је важно напоменути радиологу који ради мамографију ако имате имплантате у грудима.
Закључак
Мамографија је посебан преглед којим се могу открити промене на дојкама које могу указивати на рак дојке. Важно је редовно радити самопреглед дојки, али и редовно одлазити на мамографске прегледе, јер они буквално спасавају живот.
Svetski dan borbe protiv raka – U Srbiji stopa malignih tumora veća kod žena nego kod muškaraca
Преузмите андроид апликацију.