Сектор информационо комуникационих технологија (ИКТ) највише доприноси уласку Србије у Европску унију подстицањем стандардизације пословања, усаглашавањем са правним системом уније и спровођењем мера које је ЕУ захтевала по појединим поглављима, поручило је данас Друштво за информатику Србије (ДИС) после одржане трибине.
Тема трибине била је “Мотивација и допринос ИКТ сектора за пријем Србије у ЕУ“, а урађена је и анкета ИКТ стручњака, наводи се у саопштењу.
Као посебно корисни ефекти наводе се проширивање ИТ тржишта, унапређивање производне структуре, извоз знања, укидање постојећих ограничења и веће коришћење фондова ЕУ.
Констатовано је да Србија има на располагању квалитетне ИТ апликације, примену еПословања, развијено коришћење интернета, дигитализацију пословања и врло развијену производњу ИТ опреме, софтвера и других ИТ услуга.
„По свим овим елементима Србија се приближила чланицама Европске уније“, констатовао је ДИС.
Наводи се да је прошле године остварен извоз ИТ услуга од 2,6 милијарде евра, те констатује да је ИКТ сектор мотивисан и да доприноси припремама Србије за пријем у ЕУ.
Анкетом је утврђено и да је 43 процената ИКТ стручњака који су изјаснили скептично у односу на могућност пријема Србије у ЕУ.
„У циљу оснаживања улоге ИКТ сектора предложене су мере као што су: подстицање примене наменских фондова, развијање идентификатора за праћење стања припрема, развој информисања о могућностима пословања у ЕУ, унапређивање финансирања наступа на иностраним сајмовима и скуповима, као и повећавање квота за студирање ИТ дисциплина“, наводи ДИС.
Закључено је да припреме и улазак Србије у ЕУ оснажују развој ИКТ сектора.
ECB spremna za povećanje kamatne stope kako bi se borila protiv inflacije
Преузмите андроид апликацију.