Природни феномен цветања реке данас се може доживети само на једној реци у Европи, која протиче и кроз нашу земљу, док је у свету то могуће видети једино на реци Хуанг Хо (Жута река) у Кини.
У питању је река Тиса, на којој се ројењем инсекта ,,Palingenia longicauda“ познатијег под називом тиски цвет, који живи у муљу као ларва чак три године, након чега излази на површину реке где започиње љубавни ритуал парења, а све са циљем продужења врсте, пружа јединствено уживање за све љубитеље природе.
Тиса је иначе најдужа притока Дунава, извире у Украјини, на Карпатима у области Буковина, и даље пролази кроз Мађарску, Румунију, Словачку и нашу земљу, а у Дунав се улива насупрот Старог Сланкамена.
Након само неколико минута од изласка на површину ларва тисцог цвета постаје лептир, који се убрзо затим ослобађа кошуљице како би започео свој лет.
Тисци цвет нема уста или органе за варење, па му животни век поред три године које проведе као ларва, траје свега још тај један дан који проведе у парењу, након чега мужјаци убрзо умиру, док женке живе још неко време летећи изнад реке, па се спуштају на воду како би одложили ситна јајашца која тону на дно реке. Оплођена јајашца укопавају се тако у корито реке, где опет проводе три године. Међутим, задивљујућа представа природе која траје само један дан свакако да додатно доприноси и даје на значају овим прелепим инсектима које називају и ,,крилати коњи“, а који су своје уточиште пронашли баш на реци Тиси.
Овај феномен цветања реке Тисе дешава се сваке године углавном у јуну месецу након што се поклопе сви хидролошки и временски услови, а најбитније од свега је да температура воде достигне 23 степена целзијуса.
У сваком случају овај водени инсект представља и најбољи индикатор чистоће реке, а имајући у виду да ларве тиског цвета живе у глиновитој подлози муља, све док цвета тиски цвет река Тиса је чиста.
Mačkov sprud i drugi biseri Dunava postaju sastavni deo parka prirode ,,Poloj“
Преузмите андроид апликацију.