Ко уложи најмање 5.000 евра у један или више стартапова стиче право да и званично понесе назив „пословног анђела“, а ако поседује и стручно знање о ризицима који прате такво инвестирање, испуњава услов да се упише у Регистар субјеката националног иновационог система, који ће формирати Фонд за иновациону делатност.
НАЛЕД наводи да је према Правилнику донетом на крају 2022. године идеја да се сви кључни актери домаћег иновационог система нађу у јединственој евиденцији.
У перспективи „пословни андјели“ би имали могућност добијања различитих видова олакшица пре свега пореских за улагање у иновативност.
Директор за конкурентност и инвестиције у НАЛЕД–у Душан Васиљевић истиче да је значајно и што је правилником дефинисано шта су стартапови.
„Верујемо да ће овај корак веома позитивно утицати на позиционирање Србије на сцени индустрије знања, те подстакнути даљи развој иновационог екосистема“, оценио је он.
„Правилником се као стартап посматра правно лице од чијег оснивања није прошло више од 10 година и више од пет година од дана остваривања првих пословних прихода“, објаснио је он.
Додаје да трошкови истраживања и развоја стартапа морају да чине најмање 10 процената његових укупних расхода у свакој години постојања како би био уписан у Регистар.
„У случају да нема финансијску историју, о упису ће одлучивати посебна комисија Фонда“, наводи он.
НАЛЕД наводи да је спој стартапова и пословних анђела један од кључних предуслова за развој иновационог екосистема.
У првој „Сивој књизи иновација“ НАЛЕД је навео 60 препорука а друго издање сиве књиге биће јавности представљено у априлу.
Преузмите андроид апликацију.