Поводом Националног дана без дувана, који се обележава 31. јануара 2023 године, под слоганом “Свака цигарета смета”, Превентивни центар Дома здравља “Нови Сад”, организује две јавне манифестације, у оквиру којих ће грађани моћи да провере своје здравље.
У објекту “Алба”, Универекспорта, 30. јануара 2023. године од 9- 13 сати, уз следеће активности: мерење шећера из капи крви, висине крвног притиска и пулса, мерење телесне тежине, израчунавање BMI, контрола CO у издаху код пушача, анкета о броју пушача и да ли су упознати са непушачким кафићима, као и дељење здравствено- промотивног материјала, које би спровели ученици MC VISION ACADEMY медицинског смера.
Друга манифестација, заказана је за наредни дан, 31. јануара 2023. године у ТЦ “Меркатор”, од 9-12 сати, уз исте активности. Овој акцији, придружиће се и Служба стоматолошке здравствене заштите Дома здравља “Нови Сад”, чији тим ће грађанима давати савете о нези усне дупље и зуба, који су нарочито оштећени код пушача.
Употреба дувана и дуванских производа је други водећи фактор оболевања од кардиоваскуларних болести, одмах иза повишеног крвног притиска, а повећава ризик оболевања и од болести дисајних путева и од малигних обољења.
Дувански дим садржи више од 7000 различитих супстанци, међу којима је преко 250 једињења опасних по здравље и око 70 материја за које је утврђено да изазивају малигна обољења.
Примена мера контроле дувана заснованих на доказима, довела је до смањења учесталости пушења у многим земљама. Ипак још увек више од једне милијарде људи у свету пуши, од тога скоро 80% њих живи у земљама са ниским и средњим приходима. Изложеност дуванском диму повезана је са осам милиона превремених смртних случајева у свету годишње.
У Србији, због коришћења дувана, годишње преверемено умре 15.000 људи.
Употреба дувана повезана је са повећаним ризиком оболевања и умирања од болести органа за дисање, болести срца и крвних судова, бројних малигних и других обољења. Зависност од дувана је призната као болест у Међународној класификацији болести СЗО (МКБ 10). Контрола дувана довела је до смањења учесталости пушења у многим земљама, али упркос томе у свету и даље пуши сваки пети(21%) одрасли становник.
У претходним годинама, на тржишту су се појавилии нови дувански и никотински производи чија популарност расте. Загревани дувански производи и електронске цигарете, представљају нови изазов у глобалним напорима за заштиту становништва од последица употребе дувана и изложености дуванском диму.
Најновији резултати истраживања Канцеларије за превенцију пушења Института за јавно здравље Србије, показују да је 2020. године пушило 36% пунолетних становника Србије.
Преузмите андроид апликацију.