Сваки други грађевински радник у Словенији је странац, а због поједностављења процедура за добијање радних дозвола у богатијим земљама ЕУ, словеначкој економији тренутно недостаје око трећине радне снаге, односно око 5.000 радника у грађевинарству.
Грађевинска индустрија Словеније је још од завршетка Другог светског рата заснована на странцима, односно на радницима у печалби из земаља бивше Југославије, а у последње време и на радницима из Азије, наводи словеначки портал 24УР.
Највећи број грађевинских радника, њих 85 одсто, долази из земаља бивше Југославије, а у последњих 17 година у Словенију је дошло више од 100.000 радника са тог подручја.
Како наводи портал, Словенија је до пре неколико година важила за одскочну даску страним грађевиским радницима, који су у њој радили макар годину дана како би отишли у богатије земље ЕУ у потрази за већим платама, а како су те земље поједноставиле процедуре за добијање радних дозвола, све мање радника остаје да ради у Словенији.
Председник Удружења страних радника Словеније Марко Танасић наводи како словеначки послодавци на све начине искоришћавају запослене, јер су многе фирме регистроване у Словенији, али ту не обављају никакву делатност.
“То су регрутерске фирме које у суштини позајмљују илегално запослене у иностранству. Радници су без права, најчешће раде за минималну словеначку плату уз усмени договор сатнице од осам, девет или 10 евра, што укључује регрес за боловање, одмор, и остало“, каже Танасић и додаје да многе регрутерске фирме у Словенији запошљавају раднике, како би их касније “изнајмиле као модерне робове земљама западне Европе, посебно Немачкој.
Како каже, иако у потпуности раде за немачке фирме и треба да примају њихове плате, они примају словеначки минималац.
Председник Секције грађевинара при Занатској комори Словеније Зоран Симчич наводи да много Словеначке фирме запошљавају раднике из Азије, махом из Индије, Пакистана и Филипина.
“Не можемо да се такмичимо с компанијама у Западној Европи у запошљавању радника са Балкана ако им не понудимо боље плате, што због специфичних економских услова није изводљиво“, каже Симчич.
Er Srbija: Avio-karte po sniženim cenama za više od 40 destinacija do 5. februara
Преузмите андроид апликацију.