Почетна > Бизнис
Бизнис

ИТ компаније и даље највредније на тржишту

Технолошке компаније су јуче изашле са изванредним резултатима. Топ 3 места заузимају Мајкрософт, Гугл (Алфабет) и Епл.
Фото: Unsplash/rev3n

Када је реч о диву којег је давних дана основао Бил Гејтс, њему је приход порастао 21% током другог квартала (април-јун), на 46,15 милијарди долара, што је највећа тромесечна зарада икада.

Пре јучерашњег пада након трговања, деонице су пале 2 одсто, мада су на нивоу целе 2021. порасле око 28%. Такође, Алфабет чији је део Гугл, забележио је раст зараде од 62 одсто, и сада је укупне вредности 61,88 милијарди долара.

То је својеврсни рекорд, будући да компанија није имала такав квартални скок, изражен у процентима, у последњих 14 година. Зарада по деоници је 27,26 долара. Аналитичари су предвиђали 19,24 долара по акцији и 56,19 милијарди долара прихода.

Треба поменути и успех Епла, који је уписао најбољи резултат везан за трећи фискални квартал, и то у целој својој 45-годишњој историји. Услед појачане потражње за уређајима, зарада је порасла на 21,7 милијарди долара. Приход по акцији износио је 1,30 долара, у поређењу са очекиваних 1,01 долара.

Само у трећем фискалном кварталу, приход Епла је скочио 36 одсто у односу на годину дана раније, на 81,4 милијарде долара, а аналитичари су оценили да ће бити 73,33 милијарде долара.

Ипак, глобална несташица чипова, која је погодила продају Мекинтош (Мек) рачунара и Ајпеда, почеће да утиче и на производњу Ајфон уређаја, рекли су челници компаније, прогнозирајући успоравање раста прихода.

Амазон такође наставља добро да послује, након цветања у 2020. години, када је корона наметнула карантинске мере, а самим тим и потребу за онлајн поручивањем робе.