У Новом Саду постоји компанија која стручњаке запошљава и у својим канцеларијама у Америци, Канади, Швајцарској, Немачкој и Бразилу.
Послује широм света, али не и у Србији, јер код нас за то чиме се бави, тржиште још не постоји.
Њихов производ је хардвер и софтвер који може да стане у кутије различитих величина.
Оне најмање имају поклопац димензија А4 формата и дебљине су неколико центиметара.
Користи се за тестирање у виртуелном окружењу у области енергетске електронике, од станица за пуњење и погон електричних аутомобила до ветрогенератора и соларних система за струју.
Почело је као идеја 2008. године. Годину касније основана је компанија и названа је као и тим који се пријавио за најбољу технолошку иновацију, каже тада члан тима, а сада технички директор компаније „Тyphoon HIL“ Душан Мајсторовић.
Такмичење им је помогло у првих неколико година рада на уобличавању идеје.
„Тyphoon HIL“ омогућава да се у безбедном окружењу тестирају управљачки системи чије би тестирање било ризично због сигурности али и материјалних трошкова, објашњава Мајсторовић и додаје да нису имали ни са ким да се пореде јер конкурентан тим није ни постојао.
„Ми смо донели не само нов производ на тржиште већ и нов концепт тестирања у области у којој послујемо“ рекао је Мајсторовић.
Најтежи део изазова је прошао, и додаје, фирма је остала верна својој идеји.
Сада су њихове муштерије мултинационалне корпорације које се баве роботиком, техникама аутоматизације, индсутријском дигитализацијом.
Послују широм света, нажалост, не и у Србији.
Студенти на ФТН у Новом Саду и Електротехничком факултету у Београду уче на опреми коју је донирала фирма „Тyphoon HIL“ која није класична ИТ компанија.
„Тyphoon HIL“ осим, стручњака које запошљавају у Србији, запошљавају и у Америци, Канади, Швајцарској, Немачкој и у Бразилу а имају дистрибутере у Југоисточној Азији.
Сада је актуелан нови пројекат суфинансирања у развој новог, оперативног система за надзор и контролу паметних енергетских уређаја, у које је „Тyphoon HIL“ уложио 480 хиљада евра а Фонд за иновациону делатност више 292 хиљада евра.