Колико пута сте били разочарани резултатима испита, иако сте уложили максимално време и труд да бисте га положили? Од очекиване десетке, морали сте да се задовољите са „Колега, видимо се у следећем испитном року“.
Некада резултати нису сразмерни уложеном труду, али да ли је то само до нас или је нешто друго у питању?
Можда нисмо успели да разумемо како и на који начин да се најбоље спремимо за испит? Да ли смо требали учити са више разумевања? Да ли је професор крив зато што није добро објаснио градиво?
Можда смо користили погрешну литературу или нисмо добро водили белешке на предавањима и вежбама? Да ли су методе које примењујемо најбоље? Да ли су исправне и да ли ми негде грешимо?
Представљамо вам најчешће грешке које већина студената прави приликом спремања испита.
Немате план.
Једна од највећих грешака коју студенти праве је то што ће често сести и почети са „учењем“ а да не знају шта су им приоритети, на шта треба да се усредсреде и које стратегије учења ће користити за савладавање градива.
Ово је можда највећа грешка од свих, јер утиче на све остале!
Ако не знате колико је потребно да знате за пролазну оцену, који материјали су неопходни за спремање испита, шта је најважније да савладате и разумете од градива, што ће вам бити потребно и на неком другом испиту током студија, велике су шансе да ваше спремање испита неће бити баш успешно и велике су шансе да испитни рок неће проћи баш успешно.
Спремање сваког испита на исти начин.
Студенти често уче на исти начин за све своје испите, без обзира на формат.
Увек водите рачуна и прикупите праве информације о томе како и на који начин ће бити реализовани испити које полажете.
Да ли ће бити конципиран из есејских питања, да ли ће бити састављен у виду теста или ће то бити неки комбиновани модел.
Ако желите да будете припремљени за своје испите, морате да се уверите да је начин на који их спремате, сличан начину на који ћете заправо бити тестирани.
Учење напамет, а не с разумевањем.
Једна од грешака коју студенти често праве јесте учење градива напамет. Није најбитнија ствар запамтити све информације, много битније је да те ствари разумете.
Ако сте запамтили неку дефиницију, али нисте разумели шта она заиста значи, чим се та информација представи у мало другачијем формату или се од вас затражи да је примените на нову врсту проблема, неће те имати идеју о чему се ради.
Уместо да памтите што више информација, много битније је да радите на томе да их разумете.
Објашњавање идеја наглас сопственим речима или записивањем на пипир, сјајан су пример стратегија учења које промовишу разумевање.
Имам времена, почећу од сутра да учим.
Многи студенти намеравају да почну да уче за испитни рок неколико недеља пре његовог самог почетка, али тај рок често се помера како се испити приближавају.
Након неколико дана убеђивања „биће у реду ако не почнем са учењем данас, почећу сутра, имам времена“, углавном се претвори у оно што нисмо планирали.
Оно што је требало да буде десет или петнаест дана учења, претворило се у једну или две непреспаване ноћи учења и огромне количине попијене кафе и енергетских напитака.
Учење за испите треба да почнемо на време и нећемо имати проблема са обимним градивом и његовим спремањем.
Морате да се ослонити на себе, не само на информације са предавања и вежби.
Многи студенти воде се претпоставком да ће бити припремљени за колоквијуме и испите, уколико буду редовно ишли на предавања и вежбе и да је једна од битних ствари редовно праћење наставе и прикупљање информација.
Ова претпоствка је у суштини исправна, јер информације које вам професори и асистенти пружају на предавањима, сјајан су водич ка томе шта они мисле да је важно знати за испит. Свакако да је одлична полазна основа, али није довољна гаранција да ћете остварити позитиван резултат на самом испиту.
Али, ако заиста желите да постигнете добар резултат, требало би кроз похађање вежби и предавања, да одвојите и време за само разумевање информација и градива који су обрађени.
То ће вам сигурно олакшати и помоћи ка остварењу крајњег циља, а то је редовно полагање колоквијума и испита.
Нису ово једине грешке које правимо, али су сигурно најчешће, а само од вас зависи да ли ћете радити на томе да их отклоните.
Потрудите се и радите на томе, а ми вам желимо да их савладате већ у наредном испитном року и да индекс испуните високим оценама.
Pitali smo studente: Zašto ste upisali Filozofski fakultet u Novom Sadu? (VIDEO)
Преузмите андроид апликацију.