Злато се истражује у околини Босилеграда, Трговишта, Врања, Медвеђе, Лебана и Жагубице. Једно налазиште злата и калцијум-карбоната у Србији пронађено је у Гаџин Хану, а друго на југоистоку земље, рекао је председник Србије Александар Вучић.
Он је још средином децембра објавио да су у нашој земљи откривена налазишта злата и калцијум-карбоната. Сада открива да је друго налазиште у једном од најсиромашнијих делова Србије.
„За једно се зна да је у Гаџином Хану, а чекам дозволу да кажем где је тачно и ово друго”, изјавио је.
Вучић је рекао да ће општина, чије се име још чува у тајности, дословно процветати. Као и да је у њој пронађено много више злата него што имамо у руднику „Чукару Пеки”.
„Да сам бирао бољу општину, не бих је нашао. Реч је о југоистоку Србије, закључио је председник.
Предраг Мијатовић, заменик директора Геолошког завода Србије, казао је да неколико десетина страних компанија истражује злато у Србији.
Локације на југоистоку наше земље су општине Босилеград и Трговиште са околином. На југу се истражује на подручју Врања, ка планини Бесна кобила, општинама Медвеђа и Лебане. На истоку Србије истраживања се раде у околини Жагубице.
– То су све локације на којима се тренутно тражи злато у нашој земљи. На коју тачно је председник Вучић мислио, не знам. Министарство рударства и енергетике има податке за све компаније у којој су фази истраживања. У геолошким круговима је познато да се елаборат о резервама ради за налазиште код Жагубице – навео је Мијатовић.
Додао је да се процењује да у Србији има 600 тона резерви злата.
Мада је напоменуо да су пре двадесет година урађене последње процене за минералне сировине. Колико има сигурних, колико има потенцијалних, билансних и ванбилансних сировина.
Када је реч калцијум-карбонату код Гаџиног Хана, Мијатовић је казао да је реч о сировини високог квалитета јер је садржај калцијум-карбоната већи од 99,50 процената.
Има широку примену зато што је квалитетна и једна од најквалитетнијих калцијум карбонантних сировина у Србији. Може да се користи у фармацеутској, прехрамбеној, индустрији прераде метала, боја и лакова. Оно што је интересантно, постоји могућност да литијум-јонске буду замењене калцијум-јонским батеријама.
Преузмите андроид апликацију.