Почетна > Нови Сад

Актуелно Нови Сад

Радно време Галерије Матице српске током новогодишњих и божићних празника

Током новогодишњих и божићних празника, Галерија Матице српске ће радити за публику 31. децембра и 6. јануара од 10.00 до 16.00 сати, док ће од 2. до 5. јануара бити отворена за посетиоце од 10.00 до 18.00 сати.
Фото: Градске инфо

Нерадни дани су 1, 7. и 8. јануар 2023. године.  Искористите слободне дане за уметност у ГМС. Поред Сталне поставке, можете уживати у изложбама Урош Предић. Живот посвећен лепоти и уметности и Новосађани бирају, као и Соби за препуштање уметности.

Такође, публика ће моћи да посети и изложбу Колекција као огледало. Модернизми у делима из Галерије Матице српске у Музеју савремене умјетности Републике Српске у Бања Луци и Једна сасвим (не)обична српско-француска веза. Олга Кешељевић и Марк Барбеза у Културном центру Србије у Паризу, Француска.

Стална поставка XVIII, XIX и XX века

Стална поставка води вас на путовање кроз српску уметност од тренутка настанка првих икона мајстора зографа у XVIII веку па све до модерниста XX века који су преиспитали и довели у питање значење слике.

Уз слободно кретање кроз векове и стваралаштво познатих српских уметника, осетите дух прошлих времена и сазнајте све оно што до сада нисте знали о српској уметности.

Урош Предић. Живот посвећен лепоти и уметности

Изложба Урош Предић. Живот посвећен лепоти и уметности обухвата преко 140 експоната ‒ више од 100 Предићевих дела, документарну грађу о уметниковом животу, његове портрете које су начинили пријатељи уметници, као и документарни филм у режији Блажа Поповића.

Под Галеријским кровом окупила су се уметничка дела из различитих колекција из земље и иностранства која ће публици пружити увид у животне, стваралачке и тематске просторе Уроша Предића. Кроз неколико целина: анегдотски и социјални жанр, религиозно сликарство, портрети, теме из националне историје, везе са Матицом српском, представиће се Предићева основна тематска опредељења.

Међу изложеним сликама су и оне кључне, најпознатије: Девојка на студенцуКосовка девојкаНадурена девојчицаВесела браћаСироче на мајчином гробуХерцеговачки бегунци и многе друге. Сваки дан у 13.00 и 17.00 сати организују се стручна вођења кроз изложбу.

Новосађани бирају

Полазећи од чињенице да град обликују грађани, њихово порекло, наслеђе, навике и опредељења, а да музеј јесте место колективног памћења који сакупља и чува различите животне приче појединаца, одлучили смо се да отворимо своју колекцију и понудимо је суграђанима да кроз уметничка дела у нашем простору испричају причу о себи и свом граду.

Ради се о Новосађанима актерима у различитим областима културе, образовања, науке и привреде, различитих националности и вероисповести и као такви показују разноликост својствену Новом Саду.

Изложба је прича Новосађана о њиховом животу, детињству и жељама рефлектована кроз одабрана дела из Галеријског депоа.

Колекција као огледало. Модернизми у делима из Галерије Матице српске

Уколико се будете шетали улицама Бања Луке, позивамо вас да посетите изложбу Колекција као огледало. Модернизми у делима из Галерије Матице српске у Музеју савремене умјетности Републике српске.

Кроз дела 38 аутора приказан је пут од реалистичких опредељења насталих под утицајем уметничких академија у Бечу и Минхену до окретања ка модернизмима 20. века услед одласка наших уметника на школовање и њихових боравака у Прагу, Будимпешти и коначно Паризу као центру уметничких идеја 20. века.

Изложба указује на развојни пут српске ликовне уметности од идеја реализма, импресионизма и симболизма до актуелних експресионистичких и интимистичких израза исказаних кроз религиозне и историјске композиције, али и теме портрета, пејзажа, акта и ентеријера.

Једна сасвим (не)обична српско-француска веза. Олга Кешељевић и Марк Барбеза

Град светлости, уметности и културе – Париз – идеалан је за празнике. Уколико се нађете у главном граду Француске позивамо вас да посетите Културни центар Србије и изложбу Једна сасвим (не)обична српско-француска веза. Олга Кешељевић и Марк Барбеза.

Изложба обухвата 95 експоната – међу којима су најзаступљенији радови Љубице Цуце Сокић, уметнице и блиске пријатељице Олге Кешељевић. Поред богатог сликарског опуса париској публици по први пут уметница ће бити представљена и као илустраторка и графичка дизајнерка.

Изложбу чине и дела других српских модерниста попут Ивана Табаковићa, Богдана Шупутa и Пеђе Милосављевића, као и богат документарни материјал – писма Олге Кешељевић и Марка Барбезаа, као и књиге из Барбезаове издавачке куће L’Arbalète. Осим дела из галеријске колекције, изложбу допуњују дела и грађа из Народне библиотеке Србије, Архива САНУ, Галерије САНУ и приватних колекција.

Соба за препуштање уметности

Како бисмо ваш боравак и искуство уживања у уметности учинили јединственим, у оквиру Сталне поставке ГМС очекује вас и Соба за препуштање уметности. У синергији уметности, звука, простора и светла, имаћете прилику да будете сами с уметничким делом и да га доживите на вама својствен начин.

Током јануара очекује вас цртеж Уроша Предића, Двоструки портрет др Милана Савића који прати аудио запис описа цртежа, тако да је овог пута Соба за препуштање уметности прилагођена особа за оштећеним чулом вида.

Традиционални новогодишњи гала концерт Војвођанског симфонијског оркестра, 28. децембра

 

Преузмите андроид апликацију.