Годину дана пред почетак Олимпијских игара у Токију премијерно су биле представљене прве медаље направљене од рециклираних мобилних телефона.
Акција прикупљања искоришћених уређаја за израду медаља покренута је у априлу 2017. године, након чега је до средине 2020. године било прикупљено око 79 тона таквих уређаја.
Након што су сензационално успели да сакупе довољну количину одбачених уређаја и из њих извуку адекватну количину племенитих метала за израду медаља, Јапанци су кренули у процес прављења медаља за Олимпијске игре.
На такмичењу за дизајн медаља победио је Јунићи Каваниши, који је изабран међу више од 400 дизајнера из целог света, међу којима је било и много познатих имена, али су она остала скривена од јавности. Медаље су пречника 85 милиметара и на најтањем делу су танке 7,7, а на најдебљем 12,1 милиметар.
Златна медаља садржи до 6,5 грама злата извученог из мобилних телефона, геџета и сличних уређаја. Златом се прелива чисто сребро, па су златне медаље, заправо више сребрне, него златне.
С друге стране сребрне медаље су направљене од чистог сребра извученог, такође из мобилних телефона и рачунара посебно, док су бронзане медаље направљене од легуре цинка и бакра.
Бронзане медаље су најлакше обезбеђене, јер многи уређаји користе ова два метала у својим компонентама.
Прикупљено је преко 6,1 милион мобилних телефона из којих је извучено 32 килограма злата, 3.500 килограма сребра и преко 2.200 килограма бронзе.
У Јапану се одбаци око 650.000 тона електронских уређаја годишње, док тек нешто преко 100.000 буде искоришћено поново. Јапанци, иначе највише стари електронски отпад користе како би направили нове уређаје.