Данас је у 17 часова у Панчеву почео са радом огранак Фондације Светозар Милетић.
Фондација Светозар Милетић основана је са превасходним циљем развоја српске националне културе и унапређења знања на пољу хуманистичких дисциплина, уз очување сећања на живот и дело корифеја Српске Војводине чије име с поносом носи.
С тим циљем на памети, основу делатност Фондације представља образовање млађих нараштаја кроз стални програм наше Политичке акадамедије, али и путем појединачних манифестација едукативног карактера.
“Хвала вама свима што сте својим присуством увеличали овај за нас веома важан дан. Данас оснивамо други огранак наше фондације. Први је био пре неколико недеља у Суботици. Није ни мало случајно што је други овде код вас у Панчеву. Бирали смо места која не само што имају историјски значај, већ и места у којима имамо одређени круг својих пријатеља и сарадника, сабораца, истомишљеника и људи на које можемо да се ослонимо.
Самим тим имамо и веру да ће овај круг људи који се окупио данас овде се ширити, ширити даље круг својих пријатеља, да ће ове прелепе просторије бити пуне људи, да ће се овде организовати различите манифестације, књижевне вечери, трибине, различите говорне програме, да ћете се окупљати, да ћете се дружити, да ћете тиме давати свој допринос свему ономе што су идеје и идеали ове фондације”, рекао је Срђан Граовац.
Присутнима се обратио и историчар Огњен Карановић, један од оснивача Фондације “Светозар Милетић”.
“Мисао и дело нас вечерас окупљају. И због мисли и дела је настао и овај други огранак фондације “Светозар Милетић”. А та мисао и то дело су продукт рада Светозара Милетића. И фондација Светозар Милетић није његово часно име уградила у свој назив само ради познатог историјског имена, већ управо због тог дела. То дело нас непрестано опомиње да морамо бити сложни. То његово дело је омогућило свима нама данас да можемо у слободи и својој отаџбини у пречанским крајевима да говоримо и о њему, између осталог. А та његова мисао можда је најбоље била изражена у његовим речима “Ми смо Срби и грађани”.
Имао је он пуно мисли, али ја бих вечерас издвојио ову, јер у тој мисли је у ствари садржана сва истина о вишевековној борби српског народа за своју слободу и своју отаџбину. Та мисао је врло једноставна, а неки су се и тада правили да је она изузетно комплексна и неразумљива. Има и данас политичких снага на жалост много више у Србији него у иностранству који ту мисао не разумеју. Праве се да не знају да је грађанско друштво породило српски национални идентитет, али и српски национални и духовни идентитет условили су постојање грађанског друштва”, рекао је Карановић.
“Само они који се са грађанским или са српским нису ни сусрели могу да виде у томе нешто спорно. Само они који желе да презру и грађанско и српско спочитаваће и Светозара Милетића. Спочитаваће и све нас данас овде који смо се окупили и због њега. Е то је оно што ми данас бранимо. И то је разлог зашто постоји фондација “Светозар Милетић”. Да бисмо очували не сећање него живу борбу за еманципацију српског народа, али и за еманципацију грађанског друштва. У једној епохи у којој је сам Милетић неговао либерализам, али не овај данашњи либерализам, који је злоупотребљен управо од стране оних који не разумеју шта је то грађанско и шта је то српско, и да је то у ствари једно те исто, да су то синоними. Само тако је српски народ освојио и очувао своју слободу. И данас се сусрећемо са сличним изазовима, али у потпуно другој ситуацији. Ако неко тражи доказе, па ево доказа.
Пружили су нам га и наши домаћини и овај предиван хор који је на најлепши могући начин извео нашу химну. То је заправо највећи доказ да живимо у слободи. Од 2012. године и слободно и објективно можемо да кажемо, од времена откад Александар Вучић брине о свом отачеству, од тада царује мисао Светозара Милетића о националној и грађанској еманципацији, јер је то начин на који српски народ може као равноправан да стане раме уз раме са свим осталим народима како у земљи, како у региону тако и у целом свету. И због тога нека је слава Србима, нека је слава Светозару Милетићу, нека је слава Граду Панчеву и нашој јединој мајци Србији”, закључио је своје обраћање историчар Карановић.
Осим Новог Сада, огранак фондација је отворена и у Суботици.
Kisić: Žene u Srbiji vode najznačajnije institucije, Vladu Srbije, NBS…
Преузмите андроид апликацију.