Гестови којима се служе лажови.
Људи обично показују вербалне знакове када лажу, а говорећи нешто неистинито захтева прави напор. Иако не постоји сигуран начин да сазнате да ли неко лаже сваки пут, постоје ствари на које можете обратити пажњу и потврдити своје сумње.
Они користе речи за попуњавање „празнина“
Пошто лагање захтева напор, речи не теку тако глатко када неко лаже. То значи да неко ко лаже мора да прави честе паузе како би размотрио речи пре него што их пусти. Допунске речи , као што су ух , овај , знаш , хм, у тренуцима оклевања често измичу када неко лаже. Ове допунске речи, које се називају превртањем речи, могу понудити назнаке о намерама особе која говори.
Муцају
Муцање и коришћење допунских речи иду руку под руку јер су обоје практично нехотичне реакције на покушај да се изговори нешто што није истина. Муцање, међутим, више личи на паузе и понављања у речима, а не на паузе у реченицама. Један од највећих узрока муцања је анксиозност , а лагање дефинитивно може учинити да се особа која говори неистину осећа узнемирено.
Њихова висина гласа се мења
Обратите посебну пажњу на пораст или пад висине тона нечијег гласа ако сумњате да вам говори лаж. Заправо је уобичајено да се висина гласа лажова промени када говоре нешто лажно. Постоји неколико разлога за ову промену тона. Анксиозност и нервоза изазивају промену висине гласа. Промена висине гласа може се користити за додавање нагласка на одређене речи како би звучало уверљивије. Промене висине гласа могу се користити као метода која омета.
Они поричу и постају дефанзивни
Неко ко лаже може такође постати вербално одбрамбен, порећи да лаже или покушати да натера другу особу да се осећа кривом. Можда ћете чути ствари попут: „Никада не бих лагао“, док особа покушава да вас убеди да је невина. Већина људи који су ухваћени на делу лажу ће то порицати, а неки ће се чак и наљутити ако истрајете. Ретко ко на кугли земаљској ће признати у датом тренутку да лаже.
Они мењају тему
Промена теме је средство за одвраћање пажње од лажи. У ситуацијама када осећате да су ствари изостављене из приче, то су обично добри сигнали да не схватате целу истину. Лажљивци ће такође противречити сами себи, дајући изјаве које немају потпуно смисла. Ако почнете да се осећате сумњичаво, притисните на постављање питања и тражење детаља који се не уклапају. Пошто лажов у суштини ствара причу док говори, то вас може довести до тога да приметите недоследности у ономе што говоре.
Савети за проналажење истине
Ако сумњате да особа лаже, постоји неколико једноставних савета које треба имати на уму како би вам помогли да се приближите истини:
Наставите да постављате питања и тражите детаље,
Останите у потпуности укључени у разговор како бисте могли да ухватите вербалне и невербалне знакове преваре, попут промене говора тела.
Покрените дискусију касније и саслушајте да ли постоје одступања од оригинала.
Зашто људи лажу?
Ако неко покушава да прикрије истину, очигледно има шта да крије. Људи имају много разлога за лаж, али они укључују ствари као што су покушаји да контролишу или манипулишу ситуацијом, избегавају казну или сукоб, покушавају да буду прихваћени или обесхрабрују лоше утиске.
Док сви повремено говоре беле лажи, неки људи од лагања чине лошу навику – или још горе. Доступни су третмани ако сумњате да је вама или вољеној особи потребна помоћ.
Da li je vaše dete rano počelo da laže? Zašto je to dobar znak?
Преузмите андроид апликацију.