У 2020. години у Србији је на тржиштe пуштено у промет 362 236,7 тона амбалаже, наводи се у најновијем Извештају о управљању амбалажним отпадом који је објавила Агенција за заштиту животне средине.
Како се истиче у овом извештају, Србија је у протеклој години успела да оствари зацртане циљеве у погледу рециклаже амбалажног материјала.
Количина од 226 020,8 тона амбалажног отпада поново је искоришћена. Од ове количине на рециклажу је предато 216 711,2 тона амбалажног отпада.
На основу ових података може се видети да су општи национални циљеви за Републику Србију у 2020. години испуњени.
Ти циљеви су били поновно искоришћење отпада у вредности од 62,6% и рециклажа отпада у вредности од 60,0%, наводи се у извештају и додаје да је у наредном периоду потребно увести још више напора на подизање свести и укључивање система јавних комуналних предузећа у систем управљања амбалажним отпадом.
Агенција за заштиту животне средине напомиње да управљање амбалажним отпадом има троструки значај – еколошки, друштвени и економски.
Када је у питању еколошки аспект, за само једну алуминијумску лименску потребу је 500 година да се разгради у природи. Међутим, рециклажом ових амбалажа могуће је остварити додатне уштеде.
Занимљиво је рецимо и стакло које се никада не разграђује на депонијама, а чија је рециклажа вишеструко јефтинија него производња из природних сировина.