У Скупштини Србије се од 10 часова наставља расправа о буџету за наредну годину. Буџет за 2023. је већи за 7,8 одсто у односу на актуелни ребаланс, а дефицит од 3,3 процента договорен је са ММФ-ом.
Посланици владајуће већине најавили подршку, док опозиција критикује.
У Скупштини Србије јуче јепочела расправа о предложеном буџету за 2023. годину, који је образлагала премијерка Ана Брнабић, која је на крају првог дана расправе затражила подршку посланика за предложену републичку касу.
Премијерка је истакла да је предложени буџет у складу са приоритетима који су изложени у њеном експозеу посланицима, те да ће Влада Србије наставити са капиталним инвестицијама, градити мостове, болнице, школе, научне институте, као и да ће радити на подизању животног стандарда грађана.
Навела је да је планиран дефицит од 3,3 одсто БДП-а, а дефицит је у ребалансу за ову годину износио 3,9 одсто, што према премијеркиним речима значи да се враћамо у преткризне године када је реч о овом параметру.
„Имамо никада већи буџет за капиталне инвестиције, улаземо у енергетику, просвету, науку, иновације, културу. Јавни дуг ће бити испод 60, односно 56,1 одсто БДП-а, а што је веома важно, имамо простор и даље ћемо се борити да стално повећавамо плате и пензије“, рекла је Брнабићева.
Истакла је да ће пензије кумулативно, са повишицом од новембра и јануара, порасти за 20,8 одсто и да смо међу ретким земљама у Европи које, упркос разним кризама и рату у Украјини, иду ка расту плата и пензија.
Министар Синиша Мали поручио је да је удео нашег јавног дуга у БДП-у мањи него у Европској унији и додао да ће Србија ове године имати више од четири милијарде евра страних директних инвестиција.
Преузмите андроид апликацију.